Sağlık

Diş fırçanız sert olmasın

Diş fırçanız sert olmasın

Gaziantep Dişhekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, sert diş fırçasının dişleri daha iyi temizleyeceğine inanıldığını ama bunun doğru olmadığını söyledi.

Çolakoğlu, diş fırçalamanın amacının yemek sonrasında dişler üzerine yapışmış gıdaları temizlemek olduğunu belirtti. Diş fırçalarken dişi ve diş etlerini tahrip etmemek gerektiğini ifade eden Çolakoğlu, "Sert fırçanın dişleri daha iyi temizleyeceğine inanılıyor ama bu doğru değil. Tam aksine sert diş fırçası dişleri tahrip eder, diş etlerini hırpalar, diş etlerinin kanamasına, çekilmesine ve dişin diş etiyle birleştiği noktalarda çürüklere neden olur. İleriki dönemlerde dişlerde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet oluşur"dedi.

İnsanların dişlerini daha sağlıklı fırçalamak için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmesi gerektiğini kaydeden Çolakoğlu, "Fırçanın şekli de etkili bir diş temizliği açısından önemli. Düz fırçaların arka dişleri temizlenmesi zordur. Ancak (L) şeklindeki diş fırçaları arka dişleri de temizlediği için daha etkilidir. Diş ve diş eti sağlığı için uygun diş fırçası seçimi çok önemlidir" diye konuştu.

Çolakoğlu, diş fırçası seçiminin yanında diş fırçalama yöntemlerinin de diş sağlığını korumak açısından önemli olduğunu ifade etti. Dişleri süpürür gibi fırçalamanın temizliğin en etkili yolu olduğunu dile getiren Çolakoğlu, "Dişlerimizi süpürür gibi fırçalamalıyız, ayakkabı fırçalar gibi değil. Etkin temizlik için dişler, diş etinden ucuna doğru fırçalanması gerekiyor" dedi.
Yayın tarihi: 25.12.2005
920
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.