Sağlık

Diş bakımında sınıfta kaldık

Diş bakımında sınıfta kaldık

Diş bakımını ihmal edenler bir yana dişlerini hiç fırçalamayanlar bulunuyor . Türkiye, diş fırçası ve macunu kullanma açısından "sınıfta kaldı".

Güncellenme tarihi:
Tartışmaya katılın: Dişlerimize gerekli özeni gösteriyor muyuz? Diş Dostu Derneği, Türkiye'nin diş macunu tüketiminde Avrupa standartlarına göre en alt sıralarda yer aldığını bildirdi. Türk Diş Hekimleri Birliği (TDHB) araştırmalarına göre, Türkiye'de diş fırçası yıllık tüketimi -2004 yılı rakamlarıyla - 20 milyon civarında gerçekleşti. Araştırma, bir kişinin 3 yılda bir diş fırçasını değiştirdiğini, hatta hiç diş fırçalamayanlar olduğunu ortaya koydu. 12 yaş grubunda çürük oranı yüzde 84 Türkiye'de ortalama 80 gram olan kişi başı diş macunu yıllık tüketiminin, AB ülkelerinde ise 150 gram gerçekleştiğinin tespit edildiğine işaret eden dernek yetkilileri, Dünya Sağlık Örgütü kaynaklarına göre, problemli diş sayısı ortalamasının, İngiltere'de 0.9, İspanya ve Belçika'da 1.1, Fransa'da 1.9, Yunanistan'da ise 2.2 olduğunu hatırlattı. TDHB'nin kaynaklarına göre ise Türkiye'de 12 yaş grubundaki çocukların yüzde 84'ünün dişlerinde çürük bulunuyor. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nca 7-10 yaş arasındaki 101 çocukta yapılan diş taramasında da, çocukların ağızlarında ortalama 5-6 çürük olduğu saptandı. Şeker kullanımı ve diş çürükleri Yetkililer, diş çürüklerinin en önemli nedenlerinden biri olan kişi başı yıllık şeker tüketiminin, AB üyesi ülkelerde 40, Türkiye'de ise 25 kilogram iken AB ülkelerinde problemli diş oranının daha düşük olduğunun belirlendiğini ifade etti. Diş hekimi alışkanlığı gelişmemiş AB ülkelerinde şeker tüketiminin, Türkiye'ye göre çok daha fazlayken çürük oranının düşük olması da dikkat çekiyor. Uzmanlar, bunu koruyucu diş hekimliği bilincinin AB ülkelerinde çok yaygın olmasına bağlıyor. Bir kişinin çürüyen bir dişi çektirip, yerine yenisini yaptırma masrafının, o dişi korumak için yaptığı masrafın 10-15 katından daha fazla olduğuna dikkati çeken yetkililer, bu nedenle kişilerin diş bakımına önem vermelerini istedi. Tartışmaya katılın: Dişlerimize gerekli özeni gösteriyor muyuz?
Yayın tarihi: 04.07.2007
724
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.