Sağlık

Dinlendirici bir uyku için...

Dinlendirici bir uyku için...

Uykunuzu almış olarak kalkmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, uykunun hayatın üçte birini kapsadığını belirterek, "Karamsar kişilerin daha çok iyimser kişilerin ise daha az uykuya ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir" dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, iyi bir uykunun insanlar için vazgeçilmez ihtiyaç olduğunu söyledi. 6-10 saat arası uykunun normal olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, uykuda beynin çalışmaya devam ettiğini, öğretilen bilgileri ayıklayıp düzenleyerek sindirdiğini ve depoladığını bildirdi.

Kişinin, vücudun günün yorgunluğunu uyuyarak attığını ve bir sonraki güne hazırladığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, sağlık için uykunun hayatın vazgeçilmez şartlarından olduğunu kaydetti. Uykunun yaşa göre farklılıklar gösterdiğini belirten Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle konuştu:

"Yeni doğmuş bir bebek neredeyse tüm gününü uyuyarak geçirir, büyüdükçe ise uyku ihtiyacı azalır. Oynama yaşına gelmiş çocuklarda ise öğlen uykuları için vazgeçilmezdir. Büyüme hormonu uykuda salgılandığından çocukların büyüme ve gelişmesinde düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Erişkin yaşlarda 7-8 saat uyku uyunurken, yaşlılar 6 saat uyku ile yetinebilmektedir. Uyku aynı zamanda ruh sağlığının da bir göstergesidir."

Uyku bozukluğu trafik kazası yaptırıyor

Prof. Dr. Yorulmaz, streste ve pek çok psikiyatrik hastalıkta uyku düzeninin bozulduğunu ifade ederek yeterli uyku uyunmadığında kişinin fiziksel ve ruhsal streslere dayanıklılığının azaldığını söyledi.

Uyku kalitesinin bozulmasının insanların sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Yorulmaz, "İyi uyumayan kişilerde yorgunluk ve uyku hali, iş verimi ve dikkatte azalma meydana gelebilmektedir. Bu da iş ve trafik kazalarında mal ve can kaybına neden oluyor. Araştırmalar, uyku bozukluğu tanısı koyulmuş ve tedavi görmemiş hastaların normalden 4-6 kat daha fazla trafik ve iş kazalarına sebep olduğunu göstermektedir" dedi.

Karamsar kişilerin daha çok, iyimser kişilerin ise daha az uykuya ihtiyaç duyduğunun belirlendiğini bildiren Yorulmaz, uyku sorunlarının toplumda çok yaygın olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 09.02.2007
1656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.