Sağlık

Dikkat! Ramazan'da trafik kazaları artıyor

Dikkat! Ramazan'da trafik kazaları artıyor

İftara yetişmek için acele eden, açlığında etkisiyle hırçınlaşan sürücülere dikkat!

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma,Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, aklında sadece yemek olan sürücülerin kaza yapma riskinin yükseldiğini söyledi.

İstatistiklerin, Ramazan ayında, özellikle büyük kentlerde maddi hasarlı trafik kazalarının sayısının önemli ölçüde arttığını gösterdiğini kaydeden Tombaklar, "Özellikle iftar saatlerine doğru yaşanan koşuşturma sırasında, aklında sadece yemek olan sürücülerin kaza yapma riski yükselmektedir" dedi.

Sakin olun

İftara yetişme ihtimali azalan sürücülerin daha da agresifleştiğini anlatan Tombaklar, şu uyarılarda bulundu: "Bu tip durumlarda en sık yapılan sürücü hataları, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme ve geçiş önceliği olan araçlara izin vermemek olarak sıralanabilir. Yapılması gereken, sakin olmak ve tedbiri elden bırakmamaktır. Ramazan ayı boyunca trafikte tatsız olaylar yaşamamak için yola iftardan en az bir saat önce çıkılması gerekir ya da iftarı trafikte açma durumu göz önünde bulundurularak, yola çıkarken gofret, bisküvi ya da meyve suyu gibi iftar açabilecek hazır gıda maddeleri alınmalıdır."

Çileden çıkmayın

Konya Numune Hastanesi Psikiyatrı Dr. Hüdaverdi Derman, gün boyunca bir şey yiyip içmeden iftar saatini bekleyen kişilerin, özellikle son saatlerde daha gergin ve sinirli olabildiklerini söyledi.

Oruç tutan kişinin, kendisini kontrol edememesi durumunda, yoğun bir açlık psikolojisi içine gireceğini anlatan Derman: "Önemli olan kişinin kendisini kontrol edebilmesidir. İftar için yoğun trafikte çaba harcayan kişiler üzerinde, farkına varmadıkları bir baskı oluşur. Bu baskı ise kişinin kendisini sadece yemek yemeğe şartlandırması sonucu oluşmaktadır. İftarda evde olmak için kendini koşullandıran sürücüler, başkasının yapacağı en küçük hatayı bile hoş görmüyor. Hiç kimse 5-10 dakika geç yemek yediği için ölmez diye düşünmelidir. İftara trafikte kalan kişiler, tuttuğu orucun bir ibadet olduğunu, haftalarca aç kalan kişilerin durumunu düşünerek kendisini dizginlemeye çalışmalıdır." dedi. Derman, iftara yetişemeyen sürücülerin genellikle kendi yaptıklarıyanlışı bir başka kişinin yapması durumunda "çileden çıkma" olarak nitelenen davranışları gösterdiğini belirterek, iftar saatlerinin acı olaylara sahne olmaması için soğukkanlı olunması ve karşılıklı anlayış gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 29.10.2003
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.