Sağlık

Dikkat! Lazer yöntemi her göze uygun değil

Dikkat! Lazer yöntemi her göze uygun değil

Gözlük kullanma zorunluluğunu tamamen ortadan kaldıran lazerli göz ameliyatı her göze uygun olmaya biliyor..

Göz sağlığıyla ilgili en yeni tekniklerden biri lazer yardımıyla yapılan ve adına "lasik" denilen göz ameliyatı. Lazerle yapılan ve çok kısa sürede tamamlanan bu ameliyat gözdeki görme bozukluğu ortadan kaldırdığı için hasta gözlük kullanmaktan kurtuluyor...

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı, Görme bozukluğu olan kişiler için lasik yönteminin doğru uygulanmaması durumunda çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtti.

18 yaşından küçüklere olmaz

Bu yöntemin görme bozukluğu olan herkese değil, sadece belli özellikler taşıyan hastalar için uygulanabildiğini vurgulayan Özkağnıcı, "Yöntemle gözün kornea tabakasının bir bölümü, keraton denilen çok hassas bir bıçakla kaldırılır. Daha sonra gözde kırılma kaybına neden olan stroma tabakasındaki bozukluk, o bölgeye gönderilen lazer ışınları ile tedavi edilir. Bu yöntem için söz konusu göz, her şeyden önce çok iyi bir muayeneden geçirilmelidir. Eğer gözdeki kornea tabakası bu operasyonu kaldıramayacak kadar ince, hasta 18 yaşından küçük, göz numarası ise belli bir seviyede durmayıp artmaya devam ediyorsa, bu yöntem kesinlikle kullanılamaz. Eğer bu durumdaki kişilere lasik yöntemi uygulanırsa, olumsuzluklara davetiye çıkarılmış olur" dedi.

Ticari kaygılar nedeniyle, 18 yaşından küçüklere ya da göz ilerlemesi devam eden kişilere de lazer ameliyatı yapılabildiğine dikkat çeken Özkağnıcı, bazen de, her hasta için ayrı kullanılması gereken "keraton" adlı bıçağın, maliyeti artırdığı gerekçesiyle birkaç hastada birden kullanıldığını, bu durumun da gözde telafisi mümkün olmayan görme bozukluklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Özkağnıcı, lazerle göz ameliyatı yönteminin doğru kullanılması durumunda miyoplarda 10-12, hipermetroplarda 4-5, astigmatlarda ise 3-4 derece görme bozukluğuna kadar oluşan sorunların giderilebildiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 18.11.2003
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.