Sağlık

Dikkat kış hastalıkları kapıda!

Dikkat kış hastalıkları kapıda!

Yazın sıcak günlerinin etkisini henüz üstünden atamayanlar dikkat! Akciğerin akut ve kronik tüm hastalıklarını tetikleyen soğuk havalar kapıda...

Soğuk havanın özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıklarını tetiklediğini kaydeden uzmanlar, bu dönemden itibaren bronşit, astım gibi sağlık sorunlarının daha sık görüleceğine, kronik böbrek ve diyabet hastaları, kalp hastaları ve by-pass geçiren kişilerin aşırı soğuklardan çok daha fazla etkileneceğine dikkat çekiyor.

Zatürreeye dikkat

Kış mevsiminde artış gösteren ve iyi tedavi edilmediğinde ölüme bile yol açabilen hastalıklardan biri de zatürree. Akciğerlerin iltihabi bir hastalığı olan zatürree, akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin, iltihabi bir sıvıyla dolmasıyla birlikte akciğerlerin görevi olan oksijen alış veriş fonksiyonu bozulup, kanda oksijen düzeyinin azalmasına neden oluyor. Bu rahatsıklar sonucunda hücreler normal fonksiyonlarını yerine getirememe riskiyle karşı karşışıya kalırken hatta rahatsızlık ölümle bile sonuçlanabiliyor.

Zatürreeye yol açan 30'un üzerinde mikroorganizmanın tanımlandığını belirten uzmanlar, alkolikler, yeni ameliyat olmuş hastalar, kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Zatürree; ateş, titreme, öksürük, sarı veya yeşil renkte balgam çıkarma, göğüs ağrısı ve terlemeyle gibi belirtiler ile gelişiyor.

Kış hastalıklarından korunmak için öneriler:

-Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerin havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaları önerilmiyor.

-Soğuktan koruyacak biçimde giyinilmesinin yanı sıra aşırı terlememeye de dikkat edilmesi gerekiyor.

-Sabah kahvaltılarına ve enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine ağırlık verilmesi tavsiye ediliyor.

-Soğukta özelikle hamileler mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermesi, toplu yerlerden uzak durması, gerekirse maske ile korunulması öneriliyor.

-Astım hastalarının ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları tavsiye ediliyor.
Yayın tarihi: 24.09.2003
659
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.