Sağlık

Dikkat grip ve nezle zamanı!

Dikkat grip ve nezle zamanı!

Bir yazı daha geride bırakıyoruz...Şimdi soğuk algınlığı, grip ve nezle mevsimi... İşte uzmanlardan sonbaharı rahatsızlanmadan geçirmeniz için önlemler.

Uzmanlar, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan ısı değişikliklerinin insan vücudunun savunma mekanizmasını zayıflatması sonucu artan soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

ısı değişikliklerinin ve soğuk havanın vücudun savunma mekanizmalarını zayıflattığına dikkat çeken uzmanlar, bunun sonucu viral kökenli üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarının meydana gelebileceği uyarısında bulunuyor.

Grip ve soğuk algınlığına neden olan 200 kadar değişik virüsün tanımlandığını dile getiren Dr. Serap Kalaycı, gribin belirtilerini şöyle sıraladı:"Hastalık bulaşmayı takiben 1-3 günde üşüme, titreme, ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrıları, bulantı, genizde dolgunluk ve akıntı, gözlerde yanma, kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bulantı ve kusma görülebilir."

Soğuk algınlığı ile nezlenin benzer yakınmalarla kendini gösterdiğini kaydeden Kalaycı, ancak gribin belirtilerinin daha ağır seyrettiğini ve dünya çapında büyük salgınlara yol açabildiğini vurguladı.

soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan korunmak için yapılması gerekenler:

-Bol C vitamini alın; C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketin.
-Mevsimine uygun giyinin.
-Bol ılık sıvı gıdalar tüketin.
-İstirahat edin. Bu sayede hem daha kısa zamanda iyileşirsiniz hem de hastalığın çevreye yayılmasının önüne geçersiniz.
-Hapşırırken kullandığınız mendilleri tekrar kullanmayın.
-El hiyjenine dikket edin, ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın.
-Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç kullanın.
-Grip aşısı olun.
Yayın tarihi: 23.09.2003
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.