Sağlık

Dikkat, grip ve nezle zamanı

Dikkat, grip ve nezle zamanı

Artık yazı ve yaz sıcaklarını geride bırakıyoruz. Şimdi soğuk algınlığı, grip ve nezle mevsimi... Uzmanlardan gribe yakalanmamak için yapmanız gereken basit önlemler...

Uzmanlar, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan ısı değişikliklerinin insan vücudunun savunma mekanizmasını zayıflatması sonucu artan soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

Dr. Serap Kalaycı ısı değişikliklerinin ve soğuk havanın vücudun savunma mekanizmalarını zayıflattığına dikkat çekti. Bu yüzden vücudun mikro organizmalara karşı daha savunmasız hale geldiğine dikkat çeken Kalaycı, "Bunun sonucu viral kökenli üst solunum yolu enfeksiyon hastalıkları meydana geliyor" dedi.

Grip ve soğuk algınlığına neden olan 200 kadar değişik virüsün tanımlandığını dile getiren Kalaycı, gribin belirtilerini şöyle sıraladı:

"Hastalık bulaşmayı takiben 1-3 günde üşüme, titreme, ateş, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, boğaz ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrıları, bulantı, genizde dolgunluk ve akıntı, gözlerde yanma, kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bulantı ve kusma görülebilir."

Soğuk algınlığı ile nezlenin benzer yakınmalarla kendini gösterdiğini kaydeden Kalaycı, ancak gribin belirtilerinin daha ağır seyrettiğini ve dünya çapında büyük salgınlara yol açabildiğini vurguladı.

Kalaycı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlardan korunmak için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

Bol C vitamini alın; C vitamini içeren meyve ve sebzeleri tüketin.

Mevsimine uygun giyinin. -Bol ılık sıvı gıdalar tüketin. -İstirahat edin. Bu sayede hem daha kısa zamanda iyileşirsiniz hem de hastalığın çevreye yayılmasının önüne geçersiniz.

Grip veya soğuk algınlığının hapşırma yoluyla damlacık eneksiyonları aracılığı ile bulaşmasının önüne geçmek için kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışın.

Hapşırırken kullandığınız mendilleri tekrar kullanmayın.

El hiyjenine dikket edin, ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın.

Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç kullanın.

Grip aşısı olun."
Yayın tarihi: 17.09.2003
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.