Sağlık

Dikkat! Grip şikayetleri artıyor

Dikkat! Grip şikayetleri artıyor

Kronik rahatsızlığı bulunanlar, yaşlılar ve çocuklar dikkat! Sonbahar esintileri başladı, grip ve nezle şikayetleriyle polikliniklere başvurular arttı.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle artış gösteren soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar, kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları ve çocukları daha çok tehdit ediyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, hava sıcaklıklarında yaşanan değişiklikler nedeniyle, soğuk algınlığı ve grip şikayetiyle polikliniklere başvurularda artış gözlendiğini söyledi.

Grip mikrobunun özellikle kalabalık ortamlarda kolay bulaşabildiğine dikkati çeken uzmanlar, özellikle okul, işyeri, toplu taşıma araçları gibi insanların yakın temas halinde bulunduğu yerlerde daha dikkatli olunması gerektiğni belirtiyor.

Grip kişide halsizlik, hapşırma, burun akıntısı, baş ağrısı ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Hastalıktan korunmak için ise düzenli uyku, dengeli beslenme ile alkol ve sigaradan uzak durulması öneriliyor.

Şeker, kalp, böbrek, bronşit ve anfizem gibi kalıcı rahatsızlıkları bulunanlar, yaşlılar ve çocukların, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı daha da duyarlı olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, risk grubundaki kişilerin, gribe yakalanmamak için eylül-ekim aylarında grip aşısı yaptırmalarının faydalı olacağını belirtti. Ancak, grip aşısının da yüzde yüz koruma sağlamadığını söyleyen Özyardımcı, risk grubu dışında bulunanların grip aşısı olmalarına gerek olmadığının da altını çizdi.

Gribe yakalanan kişilerin bol bol C vitamini tüketmeleri, sigaradan uzak durmaları ve istirahat etmeleri öneriliyor.
Yayın tarihi: 29.09.2003
1053
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.