Sağlık

Dikkat! Gizli şeker hastası olabilirsiniz

Dikkat! Gizli şeker hastası olabilirsiniz

Türkiye'de 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası bulunuyor. Siz de erken Teşhis için Mutlaka Tokluk Kan Şekerinizi Ölçtürün!

Uzmanlar, sadece açlık kan şekeri kontrolü ve tanısının tip 2 diyabette yetersiz olduğunu açıklıyor ve her 100 hastadan 31'inin açlık kan şekerinin normal olmasına rağmen, tokluk kan şekerine bakıldığında, şeker hastası tanısı aldıklarını vurguluyorlar.

Açlık kan şekeri normal olan kişilerde tokluk, yani öğünlerden 2 saat sonra ölçülen kan şekeri yüksek olabiliyor ve bu kişilerde gizli şeker bulunabiliyor. Bu nedenle açlık kan şekeri ölçümüne göre sağlıklı olanların da mutlaka tokluk kan şekerini ölçtürmeleri gerekiyor. Şeker hastalığının erken teşhisinde tokluk kan şekeri ölçümü oldukça önemli bir yere sahip.

Diyabet hastalarının kanında çok miktarda bulunan glikoz, damar sertliğine neden olmakta, bu da kalbe gelen kan miktarını azaltmaktadır. Bunun sonucu olarak hissedilen göğüs ağrısı, kalp krizine veya ani kardiyak ölümlere neden olmaktadır. Uzmanlar, özellikle öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliğinin bu riski arttırabileceğine dikkat çekiyorlar. Tokluk kan şekerinin ölçümü ve tedavisiyle kardiyovasküler risk de kontrol altına alınabiliyor.

İlaç ve insülin alan, hatta diyet yapan diyabetiklerin tedavilerini kesinlikle aksatmamaları gerekiyor. Çünkü bu ilaçların etki süreleri 8-12 saat arasında değişiyor. Hasta bu ilaçları almayı kendi başına bırakırsa kalp ve tansiyon hastalıkları riskini daha da artırmış oluyor.

Şeker hastalığı olmayan kişilerde yemekten sonra pankreasta üretilen insülin hormonu hızlı bir şekilde salgılanırken tip 2 şeker hastalarında, bu hızlı erken dönem insülin salgılanması kayboluyor.

Türkiye'de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası mevcut. Türkiye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması sonuçları; 20 yaş üstü diyabet oranının yüzde 7.2 olduğunu ve bunların yüzde 32'sinin diyabetli olduklarını bilmediklerini ortaya çıkardı.

Uzmanlar, tip 2 diyabet tanısı konulmuş hastaların yüzde 20–30'unda göz bozukluğu, yüzde 10–20'sinde böbrek bozukluğu, yüzde 30–40'ında hipertansiyon, yüzde 50–80'inde kan yağı bozukluğu ve yüzde 80–90'ında ise orta çaplı damar hasarı komplikasyonları saptandığını belirtiyorlar. Bu tür komplikasyonların önlenebilmesi açısından şeker hastalarının hem açlık, hem de tokluk kan şekerlerinin düzenli olarak takip edilmesi ve erken teşhis büyük önem taşıyor.

Diyabetin belirtileri

- Sık idrara çıkma
- Ani kilo kaybı
- Ağız kuruluğu ve çok su içme
- Açlık ihtiyacının artması ve çok yeme isteği
- Ciltteki yaraların veya kesiklerin yavaş iyileşmesi
- Kuru ve kaşıntılı bir cilt
- Ellerde ve ayaklarda uyuşma
- Halsizlik ve aşırı yorgunluk
- Tekrarlayan enfeksiyonlar
- Karıncalanma
- Bulanık görme

Kimler diyabet riski altında?

- Ailesinde diyabet hastalığı olanlar
- Şişman ve kilo fazlalığı olanlar
- Hareketsiz yaşantı sürenler
- Hamileliği sırasında kan şekeri yükselenler
- 4 kilodan daha ağır bebek doğuran kadınlar
- Yüksek tansiyonlu hastalar
- Kan şekerini yükselten ilaç kullananlar
- Aşırı stres altında yaşayanlar
Yayın tarihi: 13.11.2003
938
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.