Sağlık

Dikkat! Fuji virüsü kapımızda

Dikkat! Fuji virüsü kapımızda

Genellikle yılın ilk aylarında yaygın görülen grip salgını bu yıl Türkiye'ye erken geldi.

Salgınların en çok şubat, ocak ve mart aylarında görüldüğünü belirten Marmara Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten "Bu yıl salgın sürpriz yapıp aralık ayında ortaya çıktı dedi.

Prof. Korten, ABD ve Avrupa'da salgınlara yol açan yeni bir virüsün bugünlerde Türkiye'ye ulaşmasının beklendiğini söyledi. A tipi virüslerden H3N2 koduyla anılan Fuji virüsünün Amerika ve Avrupa'da görüldüğünü, sadece ABD'nin 36 eyaletinde nüfusun yüzde 5'ini etkilediğini, 42 çocuğun ölümüne yol açtığını anlattı.

Korten'in verdiği bilgiye göre, grip hastalığı sadece hastalar değil, doktorlar tarafından da soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Gribin belirleyici özelliği aniden ortaya çıkması ve salgına yol açması. Yüksek ateş (39-40 derece), öksürük, kaslarda ağrı, başağrısı, bitkinlik gibi belirtiler taşıyan grip, beş ile yedi gün sürüyor. Türkiye'de üç ila altı hafta arasında süren grip salgınları toplumun yüzde 10-20'sini etkiliyor. Her yeni grip virüsü 7-10 milyon kişiye bulaşma riski içeriyor.
Yayın tarihi: 05.01.2004
1805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.