Sağlık

Dikkat edin, mikroplar her yerde!

Dikkat edin, mikroplar her yerde!

Gözle görünmeyecek kadar küçük olan bu varlıkların bütün etrafınızı sardığına inanmak güç olsa gerek. Önemli olan mikropların nerede bulunduğunu öğrenip ona göre önlem almak.

İngiltere'de gerçekleştirilen bir araştırma, mikropların dört bir yanımızı kuşattığını gösteriyor. Kendinizi mikrop ve bakterilerden korumak için, nerelerde bulunduklarını öğrenip ona göre önlem almakta fayda var.

En çok mikrop ve bakteri barındıran yerleri mutfak, banyo, buzdolabı, semt pazarları, markette satılan tavuklar, spor salonundaki duşlar ve klozetler olarak sıralamak mümkün.

Mutfak süngerine yerleşen mikroplar, gıda zehirlenmesine bile yol açabiliyor. Mutfak süngeri yerine daha sağlıklı olan bulaşık teli kullanılabilir ya da süngeri uzun süre killanmadan yenisiyle değiştirmek gerekebilir.

Mutfağın yanısıra banyolar da bir mikrop yuvası niteliği taşıyor. Banyodaki mikroplardan korunmak için banyo perdesini açarak kurutmak ve mikropların çok sevdiği nemli zemini ortadan kaldırmakta fayda görülüyor.

Açıkta satılan meyve ve sebzeleri akan suyun altında iyice yıkamadan tüketmemek gerekiyor. Marketteki tavuklardan satın alındığı takdirde, çiğ ete dokunduktan sonra ellerin mutlaka yıkanmasına özen göstermek gerekiyor.

Spor salonlarındaki duşlarda bulunan mikroplardan korunmak için uygun bir ayak dezenfektanı ile ayakları mikroplardan arındırmak gerekiyor.

Umumi tuvaletlerde mikroplara karşı özellikle çok dikkatli olmak lazım. Umuma açık yerlerde tuvalete gitmek zorunda kalındığı takdirde, klozetin üzerine tuvalet kağıdı sermek ya da klozete oturmamakta fayda olduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 13.02.2003
1050
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.