Sağlık

Dikkat! Aile hekimi kapıya gelmez!

Dikkat! Aile hekimi kapıya gelmez!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın son zamanlarda Aile Hekimliği kisvesi altında işlenen hırsızlık ve dolandırıcılık vakaları ile ilgili açıklama yaptı!

Üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz ki kendini Aile Hekimi olarak tanıtan bazı kişiler, geldikleri evlerde, aşı yapmak bahanesi ile, hırsızlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunmuşlardır.

Bu durum bize göstermiştir ki halkımız hala Aile Hekimi'nden nasıl yararlanacağını bilmiyor. Aile Hekimliği Sistemi, çok özel durumlar hariç Aile Sağlığı Merkezleri'nde verilen bir hizmettir. Kapı kapı dolaşarak hekimin verdiği bir hizmet değildir.

Aile Hekimliği Hizmeti, Aile Sağlığı Merkezleri'nde verilir ve halkımızın kendi aile hekimini bulması ve merkeze gitmesi en temel ilk harekettir.

Aile hekimliği adı altında size evinizde kan alma,enjeksiyon yapma gibi bir talep geldiği durumda kesinlikle yaptırmayınız mutlaka emniyet güçlerine haber veriniz

Aile hekiminizi öğrenmek için bulunduğunuz ilin Sağlık Müdürlüğü ya da İl Aile Hekimliği Derneği sitelerindeki ilgili bölümlerine girmeniz yeterlidir.

Sağlık Bakanlığı'nın da http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden aile hekiminize ulaşabilirsiniz. Lütfen bunun dışında kendini Aile Hekimi olarak tanıtan kişilere itibar etmeyiniz.

Şayet vatandaşamız Sağlık Bakanlığı'nın http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden TC Kimlik Numarası ile Aile Hekimi'ni bulamıyor ise, kendisine en yakın Aile Hekimliği Merkezi'ne başvurup kaydını yaptırabilir.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak özellikle üzerinde durduğumuz konu vatandaşlarımızın kesinlikle kapıya gelen kişilere itibar etmesi ve kendileri için belirlenen Aile Hekimlerini tespit edip onlarla tanışmaları için Aile Sağlığı Merkezlerine başvurmalarıdır.
Yayın tarihi: 08.03.2011
1097
YORUMLAR

Aile imami gelir ama

mobil kullanici 10.03.2011 05:24:02
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.