Sağlık

Dik omuzlar, kaslı kollar

Dik omuzlar, kaslı kollar

Plaj ve havuz kenarlarında kaslı vücutlarıyla daha iyi görünmek isteyen erkekler vücut geliştirme salonlarını doldurmaya başladı.

'Kaslı erkeklerin daha çok ilgi çektiği' ve "iyi görünmek her şeydir" anlayışındaki, özellikle genç ve orta yaş grubuna mensup erkeklerin, yaz ayları öncesi ve turizm sezonu dolayısıyla vücut geliştirme merkezlerini tercih ettikleri gözlendi.

Plaj ve havuzlarda "cılız" görünmekten kaçınan veya karın ve bellerinde oluşan yağların erimesi için yoğun programlı çalışmalara katılan erkekler, ikinci aşamada antrenör kontrolündeki belirlenen sürelere göre aletlerle kaslarını geliştirmeye özen gösteriyorlar. Mücadele Sporları Milli Takım Antrenörü ve Vücut Geliştirme Step Aerobik Strejirnig Antrenörü Orhan Özaktı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücut geliştirme sporunun diplomalı antrenörler nezaretinde ve bilinçli yapılması gerektiğini söyledi.

Diplomasız kişilerin birkaç alet satın alarak açtıkları salonlarda vücudun kısa sürede gelişimine neden olan kimyasal maddeler kullanıldığı yönünde duyumlar aldıklarını belirten ve bu konuda erkekleri uyaran Özaktı, şöyle konuştu:

"Denetlenmeyen bu salonlardan uzak durulmalı. Özellikle yaz tatili öncesi vücudunu geliştirme telaşına düşen gençlerimiz, gittikleri salonlardaki çalıştırıcıların diplomasının olup olmadığı, bu işi bilip bilmediği ve ilaç kullanımına dikkat etmelerinde yarar var. Vücut ısınmadan bilinçsizce yapılan hareketler, adale yırtılması ve lif kopmasına gibi sorunlarla karşılaşabilir. İlaç alarak kaslarını geliştirmek isteyenleri de ciddi tehlikeler bekliyor."

Özaktı, bilinçsizce kullanılan ilaçların sağlık açısından son derece risk taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Kimyasal içerikli ilaçların kullanımında, böbrek, ciğer ve diğer bazı organlarda tahribat oluşabilir. Bu ilaçlar, uzun vadede etkisi göstereceği için, salona gelen kişiler tarafından bu olumsuzluğun farkına hemen varılmıyor. Kontrollü kullanılan protein, aminoasitler, cretin ve cearnitine gibi maddeler ise sağlık açısından sorun teşkil etmiyor. Ancak, bir ay gibi kısa sürede aşırı düzeyde kilo vermek sakıncalı. Bunun ölçüsü ayda maksimim 5 kilo olması gerekir."

Özaktı, vücut geliştirme sporunun, kemik gelişimi üzerindeki etkisi dikkate alınarak 16 yaşından sonra yapılması gerektiğine de dikkati çekti.

Plajlarda dik omuzlar, kaslı kollar

Adana'da kurulu Canon Spor Kulübü Başkanı ve milli hakem Nihat Söyler de tatil öncesi dönemlerde yılın diğer aylarına göre salona olan talebin yüzde 50 oranında artığını söyledi.

Plajlarda dik omuzlar, kaslı kol ve bacaklara sahip olarak boy göstermek isteyenlerin, ağırlık çalışmasını devam ettirmedikleri için yılın daha sonraki aylarında eski görünümlerine döndüğünü belirten Söyler, "Salondan ayrılırken görkemli vücuda sahip olanlar, bir sonraki yıl bize yine tatil sezonu öncesi göbekli ve bitkin şekilde dönüyor. Aslında düzenli ve kontrollü spor yapmak sağlık açısından önemli" dedi.
Yayın tarihi: 30.04.2006
1213
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.