Sağlık

Deterjan seçimine özen gösterin!

Deterjan seçimine özen gösterin!

Uzmanlar, temizlik ürünleri seçiminde hanımların daha özenli davranması gerektiğini belirterek uyarıyorlar: Ucuz deterjanlar alerjik hastalıkları körüklüyor...

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Avcı, çocuklarda kullanılacak temizlik ürünlerinin, nemlendirici içermesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Avcı, sabun ve deterjanların irritasyon yapıcı etkileri olduğunu belirterek, ''Deride koruyucu bariyerler vardır. Bunlar, deterjan ve sabunların deri içine girmesini engelliyor. Ancak bu bariyerler, ergenlik dönemine kadar tam vasıflarına ulaşmıyor. Çocuklar bu yüzden daha fazla reaksiyon gösteriyor'' diye konuştu.

Doğumdan sonraki ilk saatlerin, bebeklerin cildinin korunması açısından çok önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr Avcı, şöyle konuştu:

''Sık banyo alışkanlığından dolayı, ıslaklık da deriyi kurutur. Kışın da atmosferden kaynaklı olarak deri daha çok su kaybeder ve rahatsızlık ortaya çıkar. Bu yüzden lanolin, gliserin ve vazelin içeren ve çocuklar için özel hazırlanmış temizlik ürünlerinin tercih edilmesi gerek. Eğer bu içerikli ürünler kullanılmıyorsa, en azından bu maddeleri içeren losyon, yumuşatıcı krem ya da nemlendirici ile bakım yapılmalıdır.''

Giysi seçiminde de özenli olunmasını öneren Avcı, ''Sentetik giysiler de irritasyona yol açabilir. Pamuklu kıyafetler her zaman için daha sağlıklıdır'' şeklinde konuştu.

Ucuz deterjan kullanmayın

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Vedide Tavlı ise ''deri döküntüsü''nün yaz aylarında çocuklarda sıkça gözlenen bir hastalık olduğunu, ancak nadir oranda kalıcı hasara yol açtığını ve korkutucu bir hastalık olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Aslında basit, ancak gözden kaçırılan önlemler var. Giysilere çok özen gösterilmeli. Yaz aylarında çocuklara mutlaka yüzde 100 pamuklu giysiler giydirilmeli. Ucuz deterjanlar alerjik hastalıkları körüklüyor. Bu yüzden, deterjan seçiminde daha dikkatli davranılmalı. Bu tarz hastalıklarda bebekken yapılan aşılar da etkili. Çocuğun tüm aşılarının, zamanında, aksatılmadan yapılmış olması gerekir."
Yayın tarihi: 10.08.2003
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.