Sağlık

Deri kanserleri birçok insanı tehdit ediyor

Deri kanserleri birçok insanı tehdit ediyor

Diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi, deri kanserlerinde de erken teşhis oldukça büyük önem taşıyor. Neyse ki daha görünür yerlerde olduğu için, deri kanserlerinin teşhis ve tedavisi daha kolay gerçekleşiyor.

Güncellenme tarihi:
Deri kanserleri çoğunlukla görünebilen yerlerde olduğundan tanınması, uzun araştırmalara ve tetkiklere gerek olmaksızın teşhis konması kolay oluyor. Erken tanının önemi yanında, esas üzerinde durulması gereken nokta konunun ciddiye alınması ve uzman gruplar tarafından uygun tedavi yönteminin seçilmesi. Klinik gözlemler, ülkemizde deri kanserlerinin hasta ve sağlık personeli tarafından yeterince ciddiye alınmadığı yönünde. Oysa, uygun teknikle tedavi edildiği takdirde deri kanserlerinde iyileşme yüzde yüze yakın. Erken tanı ile tedavi maliyetleri düşecek, iş gücü kaybı azalacak ve tedaviye bağlı estetik ve fonksiyonel kayıplar hiç görülmeyecek veya minimal olacaktır. Üzerinde durulması gereken iki önemli nokta var; 1. Kişinin kendi derisini kontrol etmeyi öğrenmesi, 2. Sadece cildiye uzmanlarının değil tüm hekimlerin, hasta başka nedenlerle müracaat etse bile, hastanın deri muayenesini yapması, risk gruplarını deri kanserleri konusunda uyarması ve yönlendirmesi. Deri kanserleri hakkındaki detaylı bilgiyi 'Deri Kanserleri Dosyası'nda bulacaksınız
Yayın tarihi: 15.03.2003
688
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.