Sağlık

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar

Yıllardan beri deri hastalıkları hakkında halk arasında yaygın olarak bilinen ``kuruyemişler sivilce yapar, cüzzam bulaşıcıdır, başa sürülen yağ bite yol açar, kurbağaya değince siğil oluşur`` gibi birçok inanışın tıbben yanlış olduğu bildirildi.

Uzmanlar deri hastalıkları konusundaki bazı yanlış inanışları ve bunların tıbbi açıklamalarını şöyle sıralıyor:

- Cüzzam bulaşıcı ve korkunç bir hastalıktır.(Yanlış) Cüzzam eşler arasında bile çok zor bulaşan, bulaşması için çok uzun süreli yakın temas gerektiren ve tedavisi mümkün bir hastalıktır.

- Yağlı ve pis ellerin başa sürülmesi bit oluşturur.(Yanlış) Bitlerdoğrudan insandan insana veya eşyalarla bulaşır, bulaşma yoksa saçlar yağ ile yıkansa bile bit oluşmaz, ancak yağlı ve pis ortamlar bitin yaşaması için uygun ortamlardır.

- Kuruyemiş, çikolata ve kızartmalar ergenlik sivilcelerini artırır.(Kısmen yanlış) Bu yiyeceklerin sivilcelere etkisi insandan insana değişmektedir.

- Ergenlik sivilceleri mikrobiktir ve bulaşıcıdır.(Yanlış) Sivilceler doğrudan mikrobik ve bulaşıcı değildir.

- Kurbağaya değenlerde siğiller oluşur.(Yanlış) Tamamen hayal ürünübir inanıştır. Çocukları kurbağadan uzak tutmak için uydurulmuştur.

- Siğiller okutmayla geçebilir.(Kısmen doğru) Önemli olan siğilin okutulması değildir; okutmayla siğilin geçeceğine dair inanış, insanı psikolojik olarak etkileyerek `T` hücresinin artmasını sağladığı için olumlu sonuçlanabilmektedir.

- Saçlar kökünden kazınırsa daha gür çıkar.(Yanlış) Saçların gür çıkmasının kazınmasıyla ve sık yıkanmasıyla ilgisi yoktur, saç budanan ağaçlara benzemez.

- Ayak parmakları arasındaki mantar tedavi edilirse başka yerden çıkar.(Yanlış) Mantar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bacaklarda Yılancık gibi hastalıklara yol açar.

- Egzama, sivilce ve kaşıntı gibi hastalıklar karaciğerden kaynaklanır.(Yanlış) Bunların karaciğerle ilgisi yoktur.
Yayın tarihi: 20.03.2003
864
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.