Sağlık

Depresyonun da haritası çıkarıldı

Depresyonun da haritası çıkarıldı

Çıkarılması tamamlanan insan gen haritasını kullanan uzmanlar, depresyonla ilgili genleri saptadı. Çalışmayı ABD'de 'University of Pittsburgh School of Medicine'dan Prof. Dr. George Zubenko ve ekibi yaptı.

Sonuçlar 'American Journal of Medical Genetics' dergisinde yayımlandı. Elde edilen bulgu, depresyon ve ona bağlı çeşitli rahatsızlıkların, örneğin madde bağımlılığının daha iyi teşhis ve tedavisinde yardımcı olabilecek.
Bilim adamları, sık sık ağır bunalımlar yaşanan 81 ailenin üyeleri üzerinde araştırmalar yaptı ve kromozomlar üzerinde toplam 19 genetik alanın, depresyonla ilintili olduğunu belirledi. Bir sonraki aşama, bu genlerin hangileri olduğunu tam olarak ortaya çıkarmak olacak.
Kadınlarda gelişen depresyonun, erkeklerden iki kat yoğun olduğunu belirten Zubenko, "Bu farklılıkların nedeni, cinsiyetler arasındaki genetik farklılıklar gibi gözüküyor" dedi.

'Niye inciniyorlar?'
George Zubenko'ya göre bu bulgu, kadınların ergenlik, hamilelik, doğum sonrası ve menopoz dönemlerinde neden diğer dönemlerine göre daha kolay incindiklerini de anlamaya yardımcı olabilecek nitelikte.
Bir başka bulgu da incelenen bu ailelerdeki ortalama ömrün, nüfusun ortalama ömrüne göre daha kısa olması. Ölüm nedenlerinin başında da kalp hastalıkları, kanser ve felç geliyor. Tüm bu verilerin, yine bu ailelerdeki özel genetik farklılıkların yarattığı strese bağlı olabileceği düşünülüyor. Çalışmalar tamamlandığında depresyon yaratan genetik farklılığa sahip olan bu tür kişilerdeki stres, diğer stresli kişilere göre daha kolay tedavi edilebilecek.

Yayın tarihi: 04.07.2003
678
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.