Sağlık

Depresyona karşı beyin gücü

Depresyona karşı beyin gücü

Depresyon geçiren bazı hastalarda beynin kısa bir dönem, kendi kendisini iyileştirme yeteneğinin olduğu saptandı.

Texas üniversitesinde yapılan araştırmada, bir grup hastaya depresyon ilacı verilirken, diğer gruba placebo verildi. Ne hastalara ne de doktorlara, kimin gerçek ilaç, kimin placebo aldığı bildirildi.

6 hafta süren araştırma sonucunda, depresyon ilacı kullananlar ileplacebo kullananlarda kaydedilen gelişmenin aynı olduğu gözlendi.

Positron emisyon tomografi (PET) kullanarak her iki grupta beynindeki gelişmeleri inceleyen uzmanlar, placebo verilen hastaların beyninde meydana gelen değişiklik ile depresyon ilacı kullananların beyninde meydana gelen değişikliğin benzer olduğunu belirledi.

Araştırmacılar, depresyon ilacı aldığına inanarak, etkisiz bir ilaca tepki verebilen hastaların beyinlerinde, kendi kendisini iyileştirme yeteneğinin bulunduğunu, bu durumun bazı hastalarda klinikbelirtileri azaltabileceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, hastanın kendini, tedavi edici özelliği olan bir ilaç kullandığına inandırarak sağladığı etkinin, gerçek depresyon ilacı kullanan hastalardaki olumlu etkiden daha kısa sürebileceğini kaydettiler.

Konu hakkında yorum yapan bazı uzmanlar ise hastane ortamında depresyon ilacı aldığını sanarak iyileşme gösterebilen bazı hastalarda, depresyonun seyrinin büyük değişim gösterebileceğini düşünüyorlar.

Konu ile ilgili araştırma raporu, American Journal of Psychiatry adlı derginin Mayıs sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 01.05.2002
945
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.