Sağlık

Depresyon kalp hastalıkları riskini artırıyor

Depresyon kalp hastalıkları riskini artırıyor

Atlanta'daki Emory Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırma depresyondaki kişilerin kalp ritmi düzensizliğine daha meyilli olduklarını ortaya çıkardı.

Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, kalp rahatsızlığı olmayan 50 erkek ikiz üzerinde deney yaptılar. Katılımcıların kalbi 24 saat süreyle izlendi.

Deneklere ayrıca, depresyon belirtileri ya da geçmişteki depresyonlar konusunda sorular soran bilim adamları, depresyon belirtileri gösteren deneklerin kalp hızı değişkenliğinin (HRV) daha düşük olduğunu saptadılar. Bilim adamları, geçmişte geçirilen depresyonla düşük HRV arasında herhangi bir bağlantı tespit edemediklerini belirttiler.

HRV, kalbin değişen koşullara uyum sağlama yeteneğinin ölçü birimi olarak biliniyor. HRV'nin düşük olması, kalbin uyum sağlama konusunda yeterli olmadığını gösteriyor. Düşük HRV değerinde, aritmi ve dolayısıyla ani ölüm riski artıyor.

Araştırmada yer alan bilim adamı Viola Vaccarino, araştırma sonucunda, depresyonunun otonom sinir sistemi üzerinde doğrudan etki ettiğinin ortaya çıktığını belirterek, hafif depresyonların bile kalbe olumsuz etki edebileceğini açıkladı.
Yayın tarihi: 11.03.2004
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.