Sağlık

Depresyon kadınları seviyor

Depresyon kadınları seviyor

Daha çok üretken dönemde görülmesiyle sosyo ekonomik zararlara yol açtığı belirtilen depresyon, "kadınları daha çok seviyor".

Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fisun Akdeniz, Türkiye İş Bankası tarafından yayınlanan "99 Sayfada Depresyon" isimli kitapta, Dünya Sağlık Örgütünün 2005-2006 verilerine göre dünyada 121 milyon insanı etkileyen hastalıkla ilgili olarak bilinmeyenleri, halkın anlayacağı dilden okurlarıyla paylaştı.

Doç. Dr. Akdeniz, duygu durumundaki bir hastalık olan depresyonun tanımlanmış 9 belirtisi bulunduğunu belirterek, bunları, "karamsarlık, haz alamama, uyku bozukluğu, iştahla ilgili değişiklikler, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, kendine güvensizlik, hareketlerde artış ya da sürekli yatma isteği ile intihara eğilim" olarak sıraladı. Akdeniz, karamsar ve çökkün ruh hali ile haz alamamanın, depresyonun olmazsa olmazları arasında bulunduğunu, hastalığın tanısının konulması için 9 belirtiden 5'inin görülmesinin yeterli bulunduğunu kaydetti.

En önemli istenmeyen sonucu intihar olan depresyonun, intihar girişimlerinin yarısında etkili olduğunu ifade eden Akdeniz, "psikiyatrinin nezlesi" olarak adlandırılan hastalığın, kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık görüldüğünü bildirdi.

Dr. Akdeniz, her 4-5 kadından birinin yaşamlarının bir döneminde en az bir kez depresif dönem geçirdiğini, Türkiye'de bu sayının 6 milyonu bulduğunu, erkeklerde görülme sıklığının ise yüzde 10 civarında olduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 25.10.2006
1790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.