Sağlık

Depresyon belirtileri

Depresyon belirtileri

Son zamanlarda gittikçe artan depresyon insanları olumsuz ruh haline doğru sürüklüyor. Depresyona birçok koşul neden olabiliyor. Depresyonda olup olmadığınızı anlamak ise çok kolay.

Son yıllarda gençler arasında giderek artan oranda depresyon görülüyor. Bu sorunun eskiden orta yaş ve üzerinde daha sık görülürken şimdi çok genç yaşlara inmiş olmasının nedenleri ciddi bir sosyal araştırma konusu. Gençlerin eğitim sorunları ve özellikle de gelecek kaygıları nedeniyle kendilerini karamsar ve umutsuz bir psikoloji içine soktukları bilinen bir gerçek ancak kişiyi depresyona genellikle tek bir neden değil, birden çok olumsuz koşulun bir araya gelmesi götürüyor.

Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve sosyal ortamdan kopararak işlevsiz hale getiren önemli bir rahatsızlık olmasına rağmen depresyon, diğer tıbbi rahatsızlıklar kadar ciddiye alınmıyor. Genel olarak "sorunlu bir dönemdir, geçer" mantığıyla yaklaşılan bu problem, tedavi edilerek tamamen ortadan kaldırılmazsa giderek derinleşiyor, başka problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor ve çözümü oldukça zorlaşıyor.

Depresyondaki kişi en çok kendini çevresine ifade edememe, yanlış anlaşılma problemi yaşıyor. Genellikle, içinde bulunduğu duruma tek ve geçerli bir neden öne sürememesi etrafı tarafından anlaşılamamasına, ciddiye alınmamasına neden oluyor; "ortada bir neden yokken huysuzluk yapan insan" durumuna düşürüyor. Oysa uzun bir süre alışılmışın dışında, olumsuz davranışlar sergileyen bir kişiye özel olarak ilgi gösterilmesi ve daha farklı bir anlayışla yaklaşılması gerekir; bu kişinin bir uzman yardımı görmesini önermek ve desteklemek en yakın çevresinin yapması gereken bir görevdir.

Depresyonun belirtileri nelerdir?

- Hiçbir şeyden zevk almamak, hiçbir şeyin insanın hoşuna gitmemeye başlaması.

- Genelde çökkün, mutsuz bir yüz ifadesinin olması.

- Halsizlik, yorgunluk ile birlikte ortaya çıkan bir enerji yokluğu.

- Uyku bozukluğu; uyku artabilir veya azabilir.

- İştah bozukluğu; iştah artabilir veya azalabilir.

- Konsantrasyon bozukluğu; dikkati toplamakta güçlük, kendine güven azlığı, kendini suçlamaya başlamak.

- Sürekli bir huzursuzluk, kişinin içinde kötü bir şey olacakmış hissini yaşaması.

Kişiye depresyon teşhisi koyulabilmesi için bu belirtilerin bir kaç gün değil en az onbeş gündür devam ediyor olması gerekir.

Depresyon, çoğunlukla kişinin kendi kendine çözebileceği bir sorun değildir. Kişi kendi kendine belki geçici çözümler bulabilir ama sorunun kökenine inerek kesin olarak çözümlemek uzmanların işidir. Kendinde yukarıdaki belirtileri gören kişinin vakit kaybetmeden bir psikiyatriste başvurması gerekmektedir. Tedavide hastaya terapi ve ilaç tedavisi birlikte uygulanabilir.
Yayın tarihi: 29.08.2006
1017
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.