Sağlık

Dengesiz beslenme yaşlıları vuruyor

Dengesiz beslenme yaşlıları vuruyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yaşlı nüfusun hastalıklara yakalanma hızının arttığına dikkat çekerek, bunun "bilinçsiz ve dengesiz beslenmeden" kaynaklandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 65 ve üzeri yaşlı vatandaşları "yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklar" konusunda uyardı. Türkiye'de yaklaşık 4 milyon kişinin 65 yaş ve üzerinde olduğunu açıklayan Müdürlük, yaşlı nüfusun sürekli arttığına dikkat çekti. Bununla beraber, yaşlı vatandaşlarda hastalıkların görülme sıklığının da giderek arttığını vurgulayan açıklamada, yaşlıların yüzde 35'inde iki, yüzde 23'ünde üç, yüzde 14'inde ise dört veya daha fazla hastalığın bir arada görüldüğü kaydedildi.

Türkiye'de 65 yaş üstü kişilerde gerçekleşen ölümlerin yüzde 43.2'sinin kalp-damar hastalıkları, yüzde 10.3'ünün kanser, yüzde 8.4'ünün beyin hastalıklarına bağlı olduğuna dikkat çeken Müdürlük, bu ölümlerin ana risk faktörlerinin; sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunun altı çizdi.

Bakanlık açıklamasında yaşlılara şu tavsiyelerde bulunuldu:

- Yeterli ve dengeli beslenin, beslenme düzeni içinde süt, et, meyve, sebze ve tahıllı gıdaları bulundurun.

- Öğün sayısını artırarak, az ve sık yemek yeyin.

- Hayvansal kaynaklı yağ tüketimini azaltın, bitkisel kaynaklı sıvı yağları tercih edin.

- Her gün 5-7 porsiyon sebze ve meyve ile haftada 2-3 kez kuru baklagil yemeği tüketin.

- Kızartma ve kavurma yöntemleri yerine sağlık açısından daha uygun olan haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemlerini tercih edin.

- Günde 8-10 su bardağı sıvı tüketin. Ihlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve çorbaya ağırlık vererek, kahve ve çaydan kaçının.

- Sigara içme alışkanlığınızı azaltın.
Yayın tarihi: 05.10.2005
991
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.