Sağlık

Demir eksikliğini önemseyin

Demir eksikliğini önemseyin

Demir eksikliği önemli bir sağlık sorunudur. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınların demir ihtiyaçları erkeklerden daha fazla, demiri depolama yetenekleri ise çok düşüktür.

Prof.Dr.Osman MÜFTÜOĞLU

Kadınların günlük demir ihtiyaçları 15 mg, erkeklerin 10 mg'dır. Demir depolama kapasitesi kadınlarda 4mg/kg, erkeklerde 14 mg/kg dır.

Demirin başlıca kaynağı sanıldığı gibi ıspanak değil, kırmızı ettir. Kolesterol ve doymuş yağ korkusuna kapılıp kırmızı eti beslenme planınızdan tamamen dışlarsanız demir eksikliğine kolay yakalanırsınız. Bu nedenle kolesterol yüksekliği sorununuz da olsa haftada bir kez yağı iyice temizlenmiş 100-150 gram kadar kırmızı et tüketmekte fayda var. Demir eksikliğini vejetaryenlerde ve kırmızı eti dışlayan bir beslenme planını ısrarla sürdürenlerde yüksek oranda görülmesi kaçınılmaz bir durumdur. Demir eksikliğinin bedeninizdeki ilk etkisi, demir eksikliği kansızlığıdır.

Demir eksikliği kansızlığı, çok sık görülen, belirtilerinin sıradanlığı ve yavaş oluşumu nedeniyle çoğu kez gözden kaçan ciddi ve yaygın bir sağlık sorunudur. Çarpıntı, halsizlik, yorgunluk, tırnaklarda kırılma, çukurlaşma, uyku sorunları, performansta düşme, dikkat ve bellek azalması, baş dönmesi ve baş ağrısı başlıca belirtilerdir. Yutma güçlüğü, dilde yanma ve düzleşip kızarma, dudak kenarlarında çatlaklar da demir eksikliği kansızlığına eşlik edebilir.

TEŞHİSİ ÇOK KOLAY

Doktorunuz, teşhis için hemoglobin, hematokrit testleri ve takiben de serum demir düzeyi, demir bağlama kapasitesi, transferin satürasyon oranı ile Ferritin düzeylerinin tetkikinden yararlanır. Sadece demir eksikliğini belirlemek ile yetinmez, demir eksikliğini oluşturan nedeni de belirlemeye çalışır.

Demir eksikliği yaygın ama gözden kaçan bir sağlık sorunudur. Özellikle kadınsanız ve yorgunluk, saç ve tırnak sorunları varsa, sık tekrarlayan enfeksiyonlar baygınlık, baş dönmesi, kulak çınlaması ve çarpıntı yakınmalarınız mevcut ise öncelikle demir eksikliğinden kuşkulanmalısınız. Bu tedavisi kolay sağlık sorununun can sıkıcı belirtilerinden kurtulmak için ne miktarda ve ne süre ile demir kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir.

UNUTMAYIN

Demir eksikliği nasıl oluşur

Demir eksikliğine yol açan en önemli nedenin kan kaybı olduğunu bilmelisiniz. Demir eksikliğine erkeklerde mide bağırsak sisteminden kaynaklanan gizli kanamalar, kadınlarda periyodik dönemlerdeki fazla miktardaki kan kayıpları neden olmaktadır. Demire olan ihtiyacın artması (büyüme çağındaki çocuklar, gebelik) demirin yetersiz alınması (vejetaryenlik) veya demir emiliminin bozukluğu da demir eksikliğinden sorumlu olabilirler.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.11.2004
963
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.