Sağlık

Delikanlı kızlar anne karnında belli oluyor!

Delikanlı kızlar anne karnında belli oluyor!

Hamilelik sırasındaki testesteron düzeyi davranışları etkiliyor. Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, evcilik oynamayı seven bir kızla top oynamayı seven bir kız arasındaki fark rahimde ne kadar testesterona maruz kaldığına bağlı olabilir.

Araştırmacılar hamilelik süresindeki testesteron düzeyleriyle okul öncesi çağındaki kızların cinsiyet rolleri arasında bir bağlantı keşfettiklerini bildiriyorlar.

Araştırmada rahimdeyken maruz kalınan testesteron düzeyi arttıkça küçük yaştaki bir kızın erkeksi davranışlar sergileme, örneğin erkeklerin sevdiği oyuncaklara yönelme olasılığı da o kadar yüksek oluyor.

Araştırma sonuçları Child Development (Çocuk Gelişimi) dergisinin Kasım-Aralık sayısında yayınlandı. Araştırmacılar önceleri hayvanlarda yapılan araştırmaların da benzer sonuçlar veridğini belirtiyorlar.

Londra'daki City Üniversitesi'nden araştırmacı Dr.Melissa Hines ve meslektaşları anne terbiyesi, evdeki abiler ve ablalar, evde erkek bir yetişkin ve anne-babanın geleneksel cinsiyet rollerine olan bağlılığının da 'delikanlı kız' davranışlarının gelişmesinde etkili olabileceğini dile getiriyorlar. Öte yandan bu etkenlerin araştırmada bulunan testesteron düzeyiyle davranışlar arasındaki ilişkiden bağımsız olduğunu vurguluyorlar.
Yayın tarihi: 13.11.2002
989
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.