Sağlık

Deli dana tedavisinde umut veren gelişme

Deli dana tedavisinde umut veren gelişme

İngiltere`de, halk arasında "deli dana" olarak bilinen ve insanlarda görülen adıyla Creutzfeld Jakob hastalığının yeni versiyonuna yakalanan gence uygulanan yeni tedavi yöntemi, hastalığın tedavisinde umut oldu.

Büyük tartışmalardan ve ailesinin mahkemeye başvurmasından sonra 18 yaşındaki Jonathan Simms´in doğrudan beynine uygulanan enjeksiyonun, olumlu sonuç verdiği açıklandı.

Bu tedavi yönteminden önce gencin ölümü beklemekte olduğunu, ancakşimdi artık geriye sayma döneminin sona erdiğini belirten doktorları, 'İlacın beyne uygulanmasından bu yana kan basıncı düştü, kalp atışları normale döndü, hasta yeniden kilo almaya başladı, yutma yeteneği düzeldi ve dış dünyadan gelen etkilere verilen tepkilerde artış oldu' dediler.

Belfast´ta yaşamakta olan Simms, 2001 yılı Aralık ayında teşhis konulduğunda üniversiteye girmeye hazırlanıyordu. Kentin yarı profesyonel futbol liginde top koşturuyor ve yaşıtı gençler gibi gece hayatından hoşlanıyordu.

Ancak hastalık nedeniyle gencin sağlık durumunda hızlı bir bozulma görüldüğünü belirten ailesi, ilk kez oğullarında denenen ilacın çare olmasını ümit ediyor.

Ailesi ilacın denenmesini sağlayabilmek için zorlu bir hukuk mücadelesi verdiğini, bunun tek umutları olduğunu belirtiyor. Simms´e uygulanan tedavinin PPS adı verilen ilaçtan her gün beyne enjeksiyon yapılmasına dayandığı kaydedildi
Yayın tarihi: 12.05.2003
997
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.