Sağlık

Deli dana hastalığında umut ışığı

Deli dana hastalığında umut ışığı

İngiltere´deki bilim adamlarının, farelerde deli dana hastalığına benzeyen ölümcül beyin hastalığının ilerlemesini engelledikleri bildirildi.

Bilim adamlarının bu başarısının, insanlardaki deli dana hastalığının tedavisinin bulunması çabalarına yardımcı olması bekleniyor.

Dalaklarına, hastalığa neden olan kötü proteinlerden bir doz verilen farelerin, deney aşamasındaki tedavi kapsamında haftalık yapılan antikor iğneleri sayesinde 500 günden fazla sağlıklı kalmaları sağlandı.

Aynı hastalığı taşıyan, ancak tedavi görmeyen farelerse 200 gün içinde öldü. Bu tedaviyle dalakta tehlikeli proteinlerin oluşumu azaltıldı.

Bu arada, hastalığa neden olan proteinlerin doğrudan farelerin beynine verilmesi durumunda antikorlarla yapılan tedavinin işe yaramadığı tespit edildi. Bilim adamları, daha fazla çalışmayla tedavinin beyinde de aynı etkiyi göstereceğini umduklarını kaydettiler.
Yayın tarihi: 05.03.2003
824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.