Sağlık

Dehşet raporu

Dehşet raporu

Global ısınmanın aynen sürmesi halinde 2050 yılında yeryüzündeki türlerin dörtte birinin, yani en az 1 milyon bitki ve hayvanın yok olacağı bir felaket yaşanacak.

Atmosferin zararlı gazlarla boğulmasıyla gelen global ısınmanın doğadaki uzun vadeli etkilerine ilişkin ilk kapsamlı bilimsel araştırma Nature Dergisi'nde yayınlandı ve dünkü İngiliz gazetelerinde geniş yer aldı.

Yerkürenin yüzde 20'lik yüzölçümüne eşdeğer, 4 kıtadan biyolojik açıdan zengin 6 bölge tam iki yıl süreyle incelendi. Avrupa, Avustralya, Orta ve Güney Amerika, Güney Afrika'daki araştırmanın başkanı, Leeds Üniversitesi'nden Prof.Chris Thomas, ''Elde ettiğimiz sonuçlar dehşet verici. Tahminlerimizden çok daha vahim tablolar çıktı ortaya. Belki gelecekte bu sonuçları bile gölgeleyecek kitle katliamları yaşanacak. Atmosfer zaten felaket durumda ve bitkilerin, hayvanların yüzde 10'unun kaybını önlemek artık imkansız. Ancak sera gazlarına karşı alınacak önlemler diğer türlerin de benzer kaderi paylaşmasını önleyebilir. Karbon esaslı tüketimden, fosil yakıtların derhal alternatiflerine geçilmeli'' dedi.

Global ısınmayla savaşın

Kosta Rika'da 1980'lerden bu yana global ısınma sonucu kurbağaların giderek tarihe karışmasını araştıran uzmanlar J. Alan Pounds ve Robert Puschendorf, ''Prof. Thomas ve ekibi hayli iyimser. Diğer etkenler de gözönüne alındığında global ısınmanın etkileri katlanır. Karalardaki değişimler, zararlı türlerin başka alanları işgali, karbon dioksitin yığışmasıyla global ısınma faciası daha korkunç boyutlara varabilir. Çevre gönüllüsü örgütler tüm enerjilerini global ısınmayla savaşmaya yönlendirmeli'' uyarısında bulundular. Kuşların Korunmasında Kraliyet Derneği'nden John Lanchbery, ''Çok depresif bir rapor. ABD Başkanı Bush dinozorları yeryüzünden silen göktaşından bu yana doğal yaşam üzerindeki en büyük tehdide göz yumuyor. Sera gazı etkisi yaratan gaz emisyonlarında herkes, özellikle Washington kısıntıya gitmeli'' diye tepki gösterdi.

Kirliliğin sorumlusu ABD

Karbondioksit, metan gibi gazlar güneş ışınlarının yerküreden yansımasını engelleyerek atmosferde sera gazı etkisi yaratıyor. Bu gazlar nedeniyle yerkürenin ısınması için en az 25 yıl geçmesi gerekiyor. Tüketim şampiyonu ABD ise bu gazlar yüzünden atmosferde yaratılan kirliliğin baş sorumlusu. Kömür, petrol ve gaz tüketiminin aynı hızda sürmesi halinde 2050'de hayli farklı bir dünyada yaşamak zorunda kalacak insanoğlunun soluduğu havadan beslenmesine kadar en temel gereksinimleri alt üst olacak.

Global ısınma katliamı

Global ısınma katliamından kurtulmak için dağlık bölgeler daha uygun.

Brezilya, Meksika ve Avustralya'daki türler daha uygun koşullar için binlerce km. katetmek zorunda olduğundan daha fazla risk altında.

En şanslı kuşlar. Göç edebilir ve kurak bölgelerden firar edebilirler.

Avustralya'daki 24 kelebek türünden şimdilik en fazla risk altında olar 3 tür. 50 yıl sonra yarısı yani 12 türü bulamayacaksınız.

Güney Afrika'da koruma altındaki zebra, fil ve arslanların yüzde 60'ı tehlikede. Güney Afrika'nın sembolü olan çiçek protea dahil 300 bitki türünden 100'ünün geleceği yok.
Yayın tarihi: 09.01.2004
715
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.