Sağlık

Değişken hava kadını etkiliyor

Değişken hava kadını etkiliyor

Havaların ani ısınması, ani soğuması, yağışlı olması kadınların psikolojisini ve hormonal dengesini etkiliyor. Ateş basma, sıkıntı, aşırı sinirlilik halleri görülebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, sürekli değişen havaların kadınların regl dönemlerinde sapmalara neden olabileceğini belirtti.

Doktor Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, yaptığı açıklamada, kadınların regl dönemlerinin psikolojik durumdan kolay etkilendiğini bildirdi.

Havaların ani ısınması, ani soğuması, yağışlı olmasının kadınların psikolojini etkilediğini belirten Küçüközkan, "Psikolojik durum hormonal dengeyi regl düzenini değiştirecek kadar etkiliyor" dedi.

Küçüközkan, havalarda ani ısı değişimleri olduğunda regl gününde sapmalar olabileceğini, regl olma süresinin uzayabileceğini ya da kısalabileceğini, miktarında değişiklikler olabileceğini bildirirken, "Ama bu etki önemli patolojik boyutta değildir. Onun için endişelenmeleri ve doktora gitmelerine gerek yoktur" dedi.

Kadınların regl dönemlerinden iki üç gün öncesinde sinirlilik olabileceğini buna "premenstruel sendrom" denildiğini kaydeden Tuncay Küçüközkan, regl düzensizliklerinin de sinirliliğe yol açabileceğini söyledi.

Küçüközkan, ani değişen havaların menopoz döneminde görülen belirtileri şiddetlendirebileceğini belirtirken, ateş basma,
aşırı sinirlilik, sıkıntı gibi hallerin özellikle kapalı havalarda kendini gösterdiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 17.04.2002
1195
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.