Sağlık

Değerli bilim adamımızı kaybettik

Değerli bilim adamımızı kaybettik

Ülkemizin büyük güçlüklerle yetiştirdiği bir değer daha önüne geçemediğimiz ''Trafik canavarı''na kurban gitti. Dr. Murat Taşdemir, Manisa'nın İshak Çelebi Beldesi yakınlarında geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Türkiye'nin tanınmış tüp bebek, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından, Avrupa Üreme Sağlığı Cemiyeti tarafından yaptığı çalışmayla ''dünyada gelecek vaat eden en başarılı 10 genç bilim adamı''' arasında gösterilen Murat Taşdemir, doktor eşi Işık ile birlikte Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde trafik kazasında yaşamını yitirdi.

İstanbul Etiler'teki Özel Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi sahibi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 39 yaşındaki Murat Taşdemir, önceki gün mikro biyoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan eşi 38 yaşındaki Işık Taşdemir'le birlikte kayınvalidesi çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Alev Ersoy'un yanında kalan çocuklarını almak için İzmir'e gelmek üzere yola çıktı. Jandarma ve Bölge Trafik Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre Dr. Taşdemir, yönetimindeki 34 UR 8968 plakalı Nissan marka ciple Manisa'nın Akhisar İlçesi'ne bağlı İshak Çelebi Beldesi yakınlarına geldiğinde, hatalı sollama yaptı. Doktor çiftin aracı, karşıdan gelen Ahmet Demirtaş yönetimindeki 34 GDL 14 plakalı kamyona çarptı. Önceki gece saat 24.00 sıralarında meydana gelen kazada hurdaya dönen cip tarlaya savruldu. Dr. Işık Taşdemir olay yerinde ölürken, eşi Murat Taşdemir kaldırıldığı Manisa Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Hafif yaralanan kamyon şoförü 46 yaşındaki Ahmet Demirtaş gözaltına alındı.

Taşdemir'in kayınvalidesi İzmir'in tanınmış çocuk doktoru Alev Ersoy, kızını ve damadını yitirmenin acısıyla şoka girdi. Sakinleştiricilerle ayakta durabilen Ersoy, gözyaşları içinde ''Çocuklar iki aydır bizdelerdi. Okulların açılma vakti gelmişti. Onun için çocukları almak üzere yola çıktılar hem birkaç gün dinleneceklerdi'' diye konuştu.

Yetenekli ve başarılıydı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Murat Taşdemir, Ankara Fen Lisesi ve Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Dr. Taşdemir, Japonya'daki Akita Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde Japon Hükümeti'nin şeref bursiyeri olarak 2 yıl tüp bebek ve mikroenjeksiyon alanlarında çalışmalar yaptı. Ayrıca North Carolina Üniversitesi Reproduktif Endokronoloji ve Fertilite Bölümü ve Philedelphia Üniversitesi Üreme Sağlığı Bölümü'nde bilimsel çalışmalarını sürdürdü. Avrupa Üreme Sağlığı Cemiyeti tarafından 1996 yılında testis biyopsisi yolu ile elde edilen spermler üzerine yaptığı çalışmayla ''dünyada gelecek vaat eden en başarılı 10 genç bilim adamı'' arasında gösterildi. Uluslararası dergilerde yayınlanmış 50 makalesi, 55 uluslararası tebliği ve çalışmalarına yabancı araştırmacılar tarafından yapılmış 45 sitasyonu bulunan Dr. Taşdemir, Oksford Üniversitesi tarafından yayınlanan ''Human Reproduction'' dergisinin bilimsel yayın komitesinde 7 yıldan bu yana görev yapıyordu. Dr. Taşdemir, Avrupa, ABD ve Japonya'da 5 uluslararası bilimsel cemiyetin aktif üyesiydi. Kanalımızın yazarlarından biriydi.

Başımız sağolsun.

Dr. Murat Taşdemir'in vefatını üzüntü ile öğrendim.
Sizlere ve tanıyanlara baş sağlığı diliyorum.

Yaklaşık bir yıl önce sevdiğimin bir meslektaşımı, dostumu benzer biçimde trafik kazasında kaybetmiştim.
Geride iki çocuktan başka kimse kalmamıştı.
Anısı için sizin dosyalarınızın arasında da olan "aziz dostum" başlıklı yazıyı yazmıştım.

Sayın Taşdemir'i ve muhterem eşini her ne kadar tanımasam da elim olayın sadece bir haber başlığı olarak kalmasını istemem.

Tekrar baş sağlığı dileklerimle....
Dr. Mehmet Uhri

Siz sağlık köşesinin en aktif yazarını ,biz de bir meslektaşımızı kaybettik.Başımız sağ olsun.Dün trafik kazalarında 17 kişi ölmüş.
El ele verip bir şey yapabilirmiyiz? Trafik canavarı denilip geçiyor.
12 yaşında babasını trafik kazasında kaybetmiş bir insan olarak dramın büyüklüğünü çok iyi biliyorum. Ayrıca mesleğim nedeni ile yaralıların ve sakat kalanların yaşadıklarını da...

Prof. Dr. Sıdıka Kurul
Yayın tarihi: 09.09.2002
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.