Sağlık

Danada kiralık anne dönemi başladı!

Danada kiralık anne dönemi başladı!

Kamuoyunda ´´tüp bebek´´ olarak da bilinen ve hayvanlarda da uygulanan ´´embriyo transferi´´ yöntemi, ABD´den getirilen embriyolarla Manisa´daki bir çiftlikte 2 ineğe uygulandı.

ABD´nin Kaliforniya eyaletindeki Maddox çiftliğinde bulunan ineklerden elde edilen embriyolar, Manisa´nın Muradiye Beldesi´ndeki Karasu Çiftliği´nde yapılan operasyonla iki ineğe transfer edildi.

ABD´deki 'Lasse ve Morty' isimli hayvanlardan elde edilen embriyo, 'Reyhan', Pepsi ve Morty´den alınan embriyo da, 'Güneş' isimli taşıyıcı anne ineklere nakledildi. Operasyonu gerçekleştiren Egevet Şirketi ortaklarından Veteriner Hekim Ahmet Gedik, boğa spermleriyle tohumlanan, üstün verim özelliklerine sahip ineklerin rahimlerinden alınan embriyoların eksi 196 derecedeki sıvı azot içinde nakledildiğini kaydetti.

Türkiye´de bu yöntemi ilk kez kendilerinin denediğini, ticari olarak da ilk uygulamayı Aydın´da yaptıklarını dile getiren Gedik, şunları söyledi: 'Bu uygulama, çiftliklerimizin genetik ilerlemesi ve Türkiye´deki hayvan ıslahının hızlanması açısından çok önemlidir. 1990 yılında yaptığımız ilk uygulama ile iki boğa elde etmiştik. Bu deneme sonrası çalışmalarımıza hız verdik ve bir sperm bankası oluşturduk. Aydın ve Manisa´da yaptığımız operasyonlar sonucu doğacak yavruları dört gözle bekliyoruz.'

Normal yollarla yılda bir buzağı elde edilebilirken bu yöntemle 8-12 buzağı üretiminin mümkün olabileceğini dile getiren Gedik, şöyle devam etti: 'Embriyo transferi, ırk ıslahının en kestirme, çabuk ve güvenilir yoludur. Hastalık bulaşmaz, rahatlıkla ithalatı ya da ihracatı yapılabilir. Canlı hayvan ithalatının yasak olduğu Türkiye gibi ülkeler için en avantajlı ıslah yöntemidir. Tüp dana olarak da nitelendirilen bu yöntemle danada (kiralık anne) dönemini başlatmış olduk.'

Operasyonun baştan sona Devlet denetiminde olduğunu kaydeden Gedik, iki çeşit üzerinden satışa sunulan embriyoların fiyatlarının 350 dolar ile 400 dolar arasında olduğunu kaydetti. Türkiye´de ilk kez 1990 yılında, deneme amacıyla Egevet Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından gerçekleştirilen embriyo transferinin böylece ticari olarak da uygulanmaya başlandığı belirtildi.
Yayın tarihi: 28.04.2003
1227
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.