Sağlık

Damar tıkanıklığının sırrı çözüldü, ilaçlar yolda!

Damar tıkanıklığının sırrı çözüldü, ilaçlar yolda!

Alman bilim adamları, damar tıkanıklığında önemli rol oynayan bir protein tespit etti.

Heidelberg Üniversitesi Farmakoloji Enstitüsü'nde görevli bilim adamları tarafından bulunan G 13 proteini, trombositlerin (kan hücreleri) birikmesine ve dolayısıyla damar tıkanıklığına neden olabilen önemli sinyaller gönderiyor."G 13" isimli proteinin işlevinin çözülmesiyle kalp krizi ve inme gibi hastalıklara karşı etkili ilaç geliştirilmesinin de yolu açıldı.

Trombositlerin yaralanmalarda pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdurduğunu belirten bilim adamları, bu kan hücrelerinin damar içinde aktif hale gelmesiyle damarların tıkanabildiğini ve kalp krizi ile inmede olduğu gibi organlara kan akışını durdurabildiğini belirtti.

Araştırmalar doğrultusunda, bilim adamları, G 13 proteini olmayan farelerin atar damar pıhtılaşmasına karşı dirençli olduğunu ve bu farelerde ani kanamaların görülmediğini tespit etti.

Enstitü Başkanı Stefan Offermanns, kalp krizi ve inmenin önlenmesi için yaygın olarak Aspirin kullanıldığını hatırlatarak, bu proteinin bulunmasıyla önlem ve tedavi için etkili bir ilacın geliştirilebileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 09.10.2003
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.