Sağlık

Damar tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için öncelikle kanımızdaki kolesterol oranını kontrol altında tutmamız gerekiyor.

Kolesterol sözcüğünü dilimizden hiç düşürmesek de, onun hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olsak da, kanımızda dolaşan büyük tehlikenin tam olarak bilincine vardığımızı söyleyemeyiz. Amerikalı sağlık yazarı Robert E. Kowalski de, işte bu yüzden yıllardan beri kolesterol konusunda incelemeler yapıyor.

Kendisi genç yaşta iki kez bypass ameliyatı geçirdiği için kolesterole karşı savaş açmayı amaç edinen Kowalski damar tıkanıklığı ile başa çıkmak için birçok öneride bulunuyor.

Erken önlem alın

Tıp çevrelerinde kalp hastalıkları polijenik olarak nitelendirilir. Yani bu hastalıkların pek çok nedeni vardır. Genetik özelliklerden tutun da yaşam biçimine ve alışkanlıklara kadar birbirinden çok farklı düzineyle neden sıralanabilir.

Bugün Batı dünyasında koroner kalp hastalıkları bir numaralı ölüm nedeni olduğu biliniyor. Hastalığın nedenlerinin saptanması, korunmayı bir ölçüde kolaylaştırıyor. Damarlar, küçük yaşlarda çok yavaş bir tempoyla tıkanmaya başlayabilir. İlk gençlik yıllarında ise damarlardaki tıkanma fark edilecek duruma gelir. Bu arada kalp hastalığından korunmak için önlem almanın yaşının olmadığını hatırlatalım.

Kalp krizi geçirmiş kişilerin bypass ameliyatı olduktan sonra da kendilerini yeni bir krizden korumak için harekete geçmeleri gerekir. Kalp hastalığından korunmaya ne kadar erken başlarsanız, risk faktörü de o kadar azalır.
Yayın tarihi: 06.10.2007
2295
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.