Sağlık

Damar sertliğine dikkat

Damar sertliğine dikkat

40 yaşından sonra daha çok rastlanan damar sertliği, şah damarı hastalığının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Halk arasında inme adıyla bilinen felcin genellikle beyin kanamalarına bağlı olarak meydana geldiği düşünülüyor. Oysa ki beyin kanamasına bağlı felç çok küçük bir oranda görülüyor. Acıbadem Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Hasan Tüzün inmelerin kalp ve şah damarı çatalından kalkan emboliler (pıhtıların yer değiştirmesi) sonucu oluştuğunu belirtiyor.

Damar sertliğine dikkat

Şah damarı hastalıkları görülmesi sıklığı yaşla birlikte artıyor. Prof. Dr. Tüzün damar sertliğinin ne şekilde inmeye neden olduğunu şöyle açıklıyor: "Şah damarının boyunda iki ana dala ayrıldığı yerde damar sertliği plağı oluşur. Bu plak olguların bir kısmında hiçbir klinik belirti vermeksizin uzun yıllar problem oluşturmaz. Ancak plakların bir kısmında değişiklikler oluşup çatlarlar ve buradan beynin önemli merkezlerine parçacıklar atılır ve değişik derecelerde felçler oluşur."

Felç, hiçbir belirti vermeksizin ortaya çıkabilirken bazı durumlarda çeşitli yakınmalarla kendini gösteriyor. Bu belirtiler:

- Hastada geçici, kısa süren, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı

- Geçici görme kaybı

- Baş dönmesi, denge kaybı

şeklinde görülüyor. Prof. Dr. Tüzün bu yakınmalar "24 saat içinde kaybolur. Ancak belirtilerle karşılaşır karşılaşmaz doktora başvurulması gerekmektedir."diyor.

Tanı ve tedavi

Bu yakınmalarla uzman bir doktora başvuran hastalara nasıl tanı konduğunu Prof. Dr. Tüzün şöyle anlatıyor: "Bu yakınmaları olan hastalarda karotis arterlerinin ses dalgalarıyla (Dupleks) tetkiki hastalığı kolaylıkla ortaya koyacaktır. Yakınmaları olmayıp şah damarında darlık saptanan hastalarda felç riski daha düşük olduğundan ameliyat kararı darlık %80 ve üzeri olunca verilmektedir. Ancak yakınmaları varsa % 70 ve üstü darlıkta ameliyat yapılmalıdır. Ameliyatla tedavinin faydalı olması için yapılan ameliyat riskinin de %3 ve altında olması gerekmektedir."
Yayın tarihi: 08.06.2004
819
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.