Sağlık

Daha sağlıklı olmak için...

Daha sağlıklı olmak için...

İnsan vücudu kapalı bir kutu. İçerde neler olup bittiğini anlamak için o kutunun dilinden anlayan bir uzman gerekir. O uzmanı bulmak istiyorsanız önce biraz kulak kabartın, sonra da vücudunuzun söylediklerine harfiyen uyun.

İnsan vücudunu içinde yaşanmak amacıyla kiralanmış bir barınak olarak düşünmeyin. İnsan, vücuduyla bir bütün oluşturur. İnsanın ihtiyaçları, sorunları gerçekte vücudunun ihtiyaçları ve sorunlarıdır. Siz aklınızı kullanıp bazı gerçekleri kendinizden ve de çevrenizdekilerden gizlemeye kalkışsanız da vücudunuz buna izin vermez. Örneğin diyelim ki, gece içkiyi fazla kaçırdınız ve de bu gerçeği gizlemek istiyorsunuz. Ama vücut bu isteğe hemen karşı çıkar ve siz bulantı, kusma, başağrısı gibi belirtilerle sırrınızı açığa çıkarır. Vücudun dilinde yalana yer yoktur. Bu nedenle de vücudunuza rağmen bazı yalanlarla kendinizi ve de yakınlarınızı kandırmak isterseniz, çabalarınız mutlaka boşa gidecektir. Vücudunuz bazı işaretler verir ama bu işaretlerin anlamını çözebilmek için öncelikle kendimizi, yani vücudumuzu çok iyi tanımak zorundayız.Vücudumuzun tamamen yabancısı olduğumuz da söylenemez. Bazı durumlarda vücuttan gelen sesleri çok iyi algılarız ve aldığımız komutu hemen yerine getiririz. Örneğin ayakta durmaktan yorulduğumuz zaman oturacak bir yer aramamız gibi. Vücudun basit uyarılarını algılamakta zorlanmadığımız ortada. Ancak bazen en temel duyguları değerlendirirken büyük hatalar yapabiliyoruz. Bu da vücudumuzun sesine gerektiği gibi kulak veremeyişimizden kaynaklanıyor.

VÜCUDUN DUYGULARLA İLGİLİ UYARILARI

Öfke, vücudun en önemli uyarılarından biridir.Gücünüzü fazla zorladığınız ya da verebileceğinizden fazlasını vermeye kalkıştığınız zaman vücudunuz sizi öfke duygusuyla uyarır. Öfke, kendinizle ilgili bazı gerçekleri öğrenmenizi sağlar. Gerçekleri öğrendikten sonra yeni önlemler almaya hazırlanırsınız.

ENDİŞE

Endişe de, öfke gibi yoruma açık bir duygudur. Endişenizin kaynağını anlamakta zorluk çekersiniz. Bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunuz kesindir. Ama tehlikenin ne olduğunu bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Yabancı olduğunuz bir ortama girdiğiniz zaman, neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz için endişe duyabilirsiniz. Ancak her endişe duygusunun nedeni bu kadar basit olmayabilir. Vücudunuz kimi zaman bazı girişimlerinizden vazgeçirmek, ihtiraslarınızın kurbanı olmanızı engellemek için endişe duygusuyla sizi uyarır. Endişe vücudun sizi doğru kararlar vermeye yönlendirmek için yaptığı en önemli uyarılardan biridir. Sakın endişelerinizi hafife almayın ve bir kararınızı uygulamadan önce, içinizdeki endişeye kulak verip biraz daha düşünün.

KORKU

Bazen endişe yerini korkuya bırakır. Vücudun bu uyarısını fazla önemsemek yanlış olur. Kendinizi korkulara teslim etmekle hata yapmış olabilirsiniz. Ama korkuya karşı mücadele ederken de bazı gerçekleri dikkate almalısınız. Doktorunuzun size kötü haber vermesinden korktuğunuz için sağlık kontrolünden geçmemek, çok yanlış bir uygulama olur. Korkuya yenik düşmemek uğruna, gözgöre göre kendinizi tehlikeye atmanız da elbette yanlış olur. Aslında vücut korku duygusuyla size daha dengeli davranmanızı öğütlemektedir.

VÜCUDUN TEPKİSİ

Duygusal huzursuzluklara vücudun ilk tepkisi sizi cesaretle harekete geçmekten caydırmaktır. Huzursuz olduğunuz zamanlar, kendinizi rahatlatmanın yollarını ararsınız. Yakınlarınızın rahatlatıcı öğütleri, huzursuzluğunuzu gidermenize yardımcı olur. Bu arada kadınların gerçekleri sezinlemek konusunda erkeklerden çok daha başarılı olduklarını da belirtelim. Vücut, sadece kandırılmaya karşı çıkmakla kalmaz, aynı zamanda acele kararlar vermemizi ve istemeden hata yapmamıza karşı da bizi uyarır. Vücudun hatalara, yalanlara karşı bizi nasıl uyardığını gösteren küçük bir örnek verelim: Ailesinin evlenme kararına karşı çıkacağından emin olan genç kız, ailesine her şeyi anlatmaya karar verdiği gün, midesine saplanan bir sancıyla sarsıldı. Daha sonra da sırt ağrıları başlayan genç kız, ailesine durumu açıklamayı bir süre daha erteledi. Ancak üç ay sonra o genç adam ile hayatını birleştirmesinin doğru olmayacağına karar verdi. Yani vücudu onu uyarmış ve kararını tekrar gözden geçirmesini sağlamıştı.

Yazan: Dr. Harriet GOLDHOR

Derleyen: Azize BERGİN/ Kelebek
Yayın tarihi: 05.05.2004
782
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.