Sağlık

Daha iyi bir hafızaya sahip olmak elinizde

Daha iyi bir hafızaya sahip olmak elinizde

Hafızaları olağanüstü güçte olan insanların karşısında aşağılık kompleksine kapılmayın. Araştırmacılar son derece iyi bir hafızaya sahip insanların diğerlerine göre daha zeki olması gibi bir kaide bulunmadığını keşfettiler. Bu insanlar sadece beyinlerini çoğumuzdan daha iyi kullanıyorlar.

İşin iyi olan yanı hemen hemen her şeyi hatırlayabilenlerden öğrenebileceğimiz bir iki hilenin bulunması.

Araştırma başkanı Dr. Eleanor A. Maguire 'Şimdiye dek yapılan araştırmalar hepimizde hafızayı güçlendirmek için gerekli gücün ve zihinsel kapasitenin bulunduğunu gösteriyor.' diye konuştu.
Son derece iyi bir hafızaya sahip olan insanların hemen hemen hepsi, hatırlanması gereken şeyleri bir yolun üzerindeki nesneler olarak zihinde canlandırmayı içeren, hafızayı güçlendirici bazı araç ve stratejilerden yararlanıyorlar. Kişi hatırlaması gereken şeye erişmek için, bu yoldan aşağı yürüyerek bu 'nesnenin yerini' buluyor. Araştırmacılar bu hafıza aracının kullanımının, beynin uzay hafızasıyla ilgili bölümü olan hipokampusu etkin hale getirdiğinden şüpheleniyorlar.

Maguire 'Bazı şeyleri hatırlamamıza yardımcı olan stratejiler eskiden beri gündemde, ancak zihinsel düzeyde nasıl işlediklerine dair çok az şey biliniyor.' diye konuştu.
Yayın tarihi: 18.12.2002
755
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.