Sağlık

Dağcıları yükseklerde bekleyen gizli tehlike

Dağcıları yükseklerde bekleyen gizli tehlike

Dağ tutkunları dikkat! Kurallara uymamanız ya da bilinçsiz davranmanız halinde, hayati sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bursa Sağlık Müdürlüğü'nün web sitesinde, dağ tutkunlarının bu sporu bilinçsiz yapmaları halinde ne gibi tehlikelerle karşılaşabilecekleri ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgi veriliyor.

İnsan vücudunun yüksek irtifalara vereceği tepkinin önceden kestirilemeyeceği gibi, kişiden kişiye de büyük farklılıklar gösterdiği belirtilen yazıya göre, yüksekliklerde gizlenen bu tehlikelere karşı hazırlıklı olmanın yolu, onları ve vücudun vereceği fizyolojik tepkileri tanımaktan geçiyor. Dağa tırmanma sırasında yaşanabilecek tehlikelerin irtifa yükselmesine bağlı olarak atmosferdeki oksijen miktarı ve basıncında meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığının ifade edildiği yazıda, tırmanma ile birlikte karşılaşılabilecek tüm tehlikelerin, bilinçli olunması halinde sorunsuz olarak atlatılabileceğine işaret edildi.

Yüksek irtifa hastalıklarına dikkat

Yazıda, bütün dağcıların başta "Akut dağ hastalığı" olmak üzere, "Yüksek irtifa beyin ödemi" ve "Yüksek irtifa akciğer ödemi" riskiyle karşı karşıya bulundukları vurgulanıyor. Vücudun, irtifanın artmasıyla birlikte düşen oksijen miktar ve basıncına uyum gösterememesi durumunda ortaya çıkan "Akut dağ hastalığı"na herkesin yakalanabileceğinin altı çizilen yazıda, hastalığın yaşa, cinsiyete, fiziksel form durumuna ve tecrübeye göre görülme sıklığının değişmediği belirtiliyor.

Tırmanış programı yapılmalı

Akut dağ hastalığına yakalanılmaması için uygun bir tırmanış programı yapılması gerektiğine değinilen yazıda, vücudun oksijen basınç ve miktarındaki değişime uyum sağlaması için, 3 bin metrenin üstüne gerçekleştirilen tırmanışlarda her 300 metrede bir, her bin metrede ise 2 gece konaklanması öneriliyor.
Yayın tarihi: 31.01.2004
829
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.