Sağlık

Cüzamlı hasta sayısında sevindirici düşüş

Cüzamlı hasta sayısında sevindirici düşüş

Türkiye`de kayıtlı cüzamlı (lepra) hasta sayısı, son 30 yıl içinde yarı yarıya azalarak 2 bin 500`e indi. Dünyada ise 1 milyondan fazla cüzamlı hasta bulunuyor...

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada son 15 yılda yapılan çalışmalar ile 9 milyon 800 bin cüzamlı vaka tedavi edildi, hastalık görülme sıklığı yüzde 85 oranında aşağı çekildi ve vaka görülen ülke sayısı da 122`den 24`e düştü. Aynı verilere göre, dünyadaki cüzam hastaları on ülkede yoğunlaştığı anlaşıldı.

WHO, dünyada her yıl 700 bin civarında yeni vaka görüleceğini tahmin ediyor. Ayrıca, dünyada 1.5 milyon kişi, hastalığa bağlı olarak çeşitli sakatlıklar taşıyor ve daha pek çok kişide de sinir harabiyetine bağlı olarak komplikasyonlar gelişeceği düşünülüyor.

Türkiye`deki cüzamlı hastaların yüzde 35`i kadın, yüzde 65`i erkekve hastaların yaş ortalaması 59`un üzerinde. Hastaların yüzde 63`ü, eskiden geç tanı konulduğu ve yetersiz tedavi edildiği için bugün sakat durumda. Hastalık, dağılım olarak en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu`da görülüyor.

Lepralı hastaların ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ`daki hastanelerde yapılıyor, hasta takipleri ise sağlık ocakları aracılığıyla yürütülüyor. Hastaların tedavi giderleri, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bakanlık, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedefe ulaşması ile tüm dünyada cüzamın ortadan kaldırılacağını belirtiyor.

Deri ve siniri tutan kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığı olan cüzama (lepra) geç tanı konulması veya tedavi edilmemesi halinde özellikle el, ayak ve gözde bazı şekil bozuklukları ve sakatlıklar ortaya çıkabiliyor.

Zamanında tanı konularak etkin tedavi edilen hastalarda sakatlık görülmüyor. Verem hastalığı tedavisinde olduğu gibi en az 3 ilaçtan oluşan birkombine tedavi ile en çok 2 yıl içinde hastalar tamamen tedavi edilebiliyor.
Yayın tarihi: 26.01.2003
789
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.