Sağlık

Çürük nedeni teller değil!

Çürük nedeni teller değil!

Düzgün olmayan dişlere güzel bir görünüm kazandırmak için yapılan tel tedavisinin, çürüklere yol açtığı tamamen yanlış.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali İhya Karaman, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, insan vücudundaki dış etkilere dayanıklı olan en sert dişlerin, düzenli olarak fırçalanması kadar diş estetiğinin de büyük önem taşıdığını söyledi.

Dişlerdeki kalıtımsal bozuklukların yanı sıra sonradan da bazı şekil bozuklukları oluşabildiğini, modern tıbbın bu sorunlara büyük oranda cevap verebilecek düzeye ulaşıldığını belirten Karaman, ''Uygulanacak düzeltici tedavi yöntemleriyle şekil bozukluklarının önemli bir bölümünü tedavi ederek, dişlere estetik bir görünüm kazandırıyoruz'' dedi.

DİŞ KÖKLERİNİ İHMAL ETMEYİN

Dişlerde oluşacak yapısal bozuklukların ve en fazla şikayet edilen eğriliklerin kaynağının çenede gömük kalan dişler olduğunu vurgulayan Karaman, şunları söyledi:

''Her çocuk, 6 ile 10 yaş arasında ''dişeme'' olarak bilinen bir dönem geçirir. Bu dönemde çürüyen bazı dişler, zaman içinde diş eti seviyesinden kırılır. Çocukların ve ailelerinin tamamen çıktığını sandıkları dişlerin kırılmış olan kök bölümü, diş eti içinde farkedilemez. Yerine gelecek olan kalıcı dişlerin çıkmasını tamamen engelleyen ya da dişin çıkış yönünü değiştirerek çapraşıklıklara yol açan bu köklere çok dikkat edilmelidir. Dişeme dönemindeki çocuklar mutlaka diş hekimine götürülerek, çenede gizli kalmış kökler çekilerek temizlenmelidir.''

KULAKTAN DOLMA SÖZLERE İNANMAYIN

Eğri dişlerin düzeltilmesi için en sık uygulanan yöntemin, diş teli tedavisi olduğunu belirten Karaman, dişlerini tel tedavisiyle düzeltmek istedikleri çok sayıda hastanın ise bu tellerin dişleri çürüttüğünü duyduğunu, bunun başka bir tedavi şekli olup olmadığını sorduğunu söyledi.

Düzgün olan dişlere güzel bir kazandırmak için yapılan tel tedavisinin dişleri çürüttüğü düşüncesinin tamamen yanlış olduğuna dikkati çeken Karaman, ''(Sabit Mekanik Tedavi) dediğimiz bu yöntemde, gerdirici tel, sanılanın aksine dişlerin içinden değil, dişlerin üst kısmına özel bir tutkalla yapıştırılan metallerin içinden geçer. Yani telin, tedavi dışında dişlere fiziksel veya kimyasal hiçbir zararı yoktur'' diye konuştu.

Karaman, diş tedavisinde kullanılan tellerin paslanmaz çelik olan krom-kobalt maddesinden yapıldığını, vatandaşların, telle diş tedavisinin dişleri çürüttüğü yolundaki kulaktan dolma bilgilere inanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 17.06.2003
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.