Sağlık

Cumartesi Ümraniye'de Hasta Hakları Etkinliği

Cumartesi Ümraniye'de Hasta Hakları Etkinliği

Hak savunucuları basın açıklamasının ardından eczaneleri dolaşacak. Akşamüstü panel var.

Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkelerdeki sağlık
hakkı örgütlerinin oluşturduğu gönüllü "hasta hakları ağı", ilk kez üç yıl önce duyurduğu "Avrupa Hasta Hakları Günü"nü bu yıl da 18 Nisan Cumartesi günü yapılacak etkinliklerle gerçekleştirecek.

Söz konusu ağa Türkiye'den katılan Sağlık Hakkı Hareketi Derneği (SHHD) de çeşitli gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte başta İstanbul olmak üzere, Manisa, Eskişehir, Antalya, Konya gibi illerde çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğini duyurdu.

İstanbul etkinliği Ümraniye'de

İstanbul'da etkinlikler saat 13:00'da Ümraniye İGDAŞ önünde basın açıklamasının toplu olarak okunmasıyla başlayacak. Bu etkinliğe SSHD'nin yanı sıra Sosyal Hakları Derneği, İstanbul Eczacı Odası temsilcileri ve aktivistler katılacak.
Daha sonra Ümraniye merkezdeki eczaneler ve sağlık kuruluşları, SHHD gönüllüleri, TEB İstanbul Eczacı Odası temsilcilerinin de katılımıyla ziyaret edilecek ve eczanelere AB tarafından ilan edilen "14 Hasta Hakkı"nı içeren afişler asılacak.

Bu sırada eczanelerde bulunan hasta ve yakınlarına haklarını anlatan broşürler verilecek, "AB Hasta Hakları Günü" rozetleri takılarak toplumun bilgilenmesi sağlanacak ve destekleri talep edilecek.

"Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları" paneli
Aynı gün saat 15.00-16.30 arasında Ümraniye Sosyal Dayanışma ve Eğitim Merkezi'nde (ÜSDEM) "Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları, Hasta Hakları İhlâllerinde Başvuru Yolları" başlıklı bir panel gerçekleştirilecek. Panelde SHHD Başkanı Mustafa Sütlaş'la avukat Tunc Demircan konuşmacı olarak yer alacaklar.

* ÜSDEM'in adresi şöyle: Mithatpaşa Caddesi Başak Sok No:5/3 Çakmak-Ümraniye. Daha fazla bilgi için telefon: 0216 329 76 75 ve 0533 357 07 86. SHHD'ye ulaşmak için telefon: 0535 577 42 94.

BİA Haber Merkezi - İstanbul
Yayın tarihi: 17.04.2009
917
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.