Sağlık

Çömelmek sağlık açısından faydalı mıdır?

Çömelmek sağlık açısından faydalı mıdır?

Araştırmalar sonucunda çömelen veya devamlı çömelme pozisyonunda oturan insanlarda dolaşım sistemi yönünden engelleme olduğu gözlemlenmiş olsa da sindirim sistemi yönünden yardımcı bir rol üstlendiği de gözlenmiştir.

Güncellenme tarihi:
Çömelmek teknolojinin ilerlemesi ile beraber daha az kullanılan bir pozisyondur. Araştırmalar sonucunda çömelen veya devamlı çömelme pozisyonunda oturan insanlarda dolaşım sistemi yönünden engelleme olduğu gözlemlenmiş olsa da sindirim sistemi yönünden yardımcı bir rol üstlendiği de gözlenmiştir. Sindirimde mideye ulaşan, sindirime hazır gıdalar ince bağırsağa geçer ve orada besinler emilir, atıklar ise kolonlara geçer. Muhteviyatının sıvı kısmıda emildikten sonra kolonların son kısmı olan rektumda atıklar tamamen katı hale gelir ve anüsten de dışarı atılır. Bu işlev için ne kadar otonom sinir sistemi etkiliyse de çömelme ile karna yapılan baskılarında önemli bir rolü vardır. Çömelme pozisyonundayken sağ uylukların sağ tarafında ceacuma baskı yaparak atıkların kalınbağırsakta ilerlemesine yadım eder. Ayrıca çömelme pozisyonunda sol uyluk sol karna basınç yaparak symoid kolonuda iter ve bu da akışı sağlayarak atıkların anüsten çıkmasına yardımcı olur. Sonuç olarak çömelmenin sindirim sisteminin rahat çalışması için yardımcı bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Op. Dr. Ali Sedat Akkaş / Genel Cerrahi Uzmanı ÇÖMELMEK SAĞLIK AÇISINDAN SAKINCALIDIR Çömelmek, namaz ve alaturka tuvalet pozisyonunda özellikle vücut alt bölümü eklemlerinin zorlanması, burkulması ayrıca bacakların dolaşım geri dönüşünde baskı yapması nedeni ile sağlık açısından sakıncalıdır. Ancak yerden bir ağırlık kaldırma durumunda belden dik eğilmek yerine, dizleri ve kalçayı bükerek ağırlığın vücuda daha yakından kaldıraç kolunun kısaltılarak belin zorlanmasının engellenmesi önerilir. Op. Dr. Ahmet Bağdatlı / Ortopedi ve Travmatoloj Uzmanı Özel Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi Çarşı Caddesi No:17 Levent-İstanbul Tel:0212 324 01 50 http://www.leventcerrahi.com
Yayın tarihi: 22.02.2010
1188
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.