Sağlık

Çoklu miyelom ilacına Amerika'dan onay...

Çoklu miyelom ilacına Amerika'dan onay...

ABD`de tehlikeli bir kan kanseri olarak bilinen çoklu miyelom hastalığının tedavisi için yeni bir ilaç onaylandı. Normal zamanından önce onaylanan ilacın, çoklu miyelom kanseri bulunan hastalar için yeni bir umut olacağı bildirildi.

Uzmanlar, bu ve benzeri ilaçların ileride diğer kanser hastalıkları için de kullanılabileceğini düşünüyor. Kanser hücrelerinin büyümesiyle ilgili anahtar enzimi hedef alan ilacın, çok yönlü kanser tedavisi için onaylanan ilk ilaç olduğu ifade edildi.

İlacın, kontrol edilemeyen kanser hücrelerinin büyümesini kontrol altına alarak, kanser hücrelerinin ölmesini sağlayabildiği kaydedildi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzmanları, ilacın hastalığı tamamen yok etmediğini, ancak diğer tedavilerden sonuç alamayan hastalara yeni bir alternatif sağlayabileceğini açıkladı.

İlacın yan etkileri kemoterapide görülen yan etkilere benziyor

Altı farklı tedaviden sonra hastalığın tekrarlama gösterdiği 188 hastada denenen ilacın, hastaların yüzde 28´inde etkili bulunduğu, yaşamı bir yıl uzatabildiği belirtildi. İlaca satış izni veren FDA uzmanları, üretici firmaya yeni araştırmalar yapmasını ve ilacın hastalarda yaşamı uzattığı iddiasının tekrar kanıtlanmasını istedi. İlacın ortaya koyduğu etkinin standart kemoterapide görülemediğine işaret eden FDA yetkililerinden Dr. Ann Farrell, sonucun şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Kemoterapi ilaçlarında görülen yan etkilere benzer yan etkileri olan ilacın, deneklerde mide bulantısı, yorgunluk, ishal, baş ağrısı, iştahsızlık, kandaki hücre çoğalmasının azalması, sinir hasarı ve peklik meydana getirebildiği kaydedildi. Bir ay sonra piyasaya sürüleceği bildirilen ilacın bir tedavi dönemi olan 16-17 haftalık kullanımının, 20 bin doları bulacağı açıklandı. İlacın akciğer ve kalınbağırsak kanseri üzerindeki denemelerinin ise sürdüğü açıklandı.
Yayın tarihi: 14.05.2003
804
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.