Sağlık

Çok obezite az testosteron

Çok obezite az testosteron

Fazla kilolar obezite sınırına dayandığında testosteron hormonunu düşürüyor.

ABD'de yapılan bir araştırma obezitenin zararlarını ortaya koydu. Obezite ve hastalıklar, yaşla birlikte azalan testosteron hormonunun düşüşünü hızlandırdığı da araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.

Diğer hastalıkları tetikliyor
Araştırma, ABD'de New England Araştırma Enstitüleri'nde görevli doktor Thomas G. Travison ve ekibi tarafından yapıldı.

Araştırmada, testosteron düşüşünün, şeker hastalığı, kemik ve kas kaybıyla cinsel işlevsizlik gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunduğu hatırlatıldı.

Bu düşüşün ne kadarının yaş ne kadarının sağlık ve yaşam biçimiyle ilgili olduğunun anlaşılması için 1987-1989'dan 2002-2004 yıllarına dek yaşları 40 ile 70 olan 1667 erkek incelendi.

10 yıllık yaşlanmaya eş düşüş
Sonuçları 'The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism' dergisinde yayımlanan araştırma, testosteron hormonundaki keskin düşüşün, araştırma sırasında kronik bir hastalığa yakalanan, eşini yitiren, 6 ya da daha fazla tıbbi tedavi gören ve sigarayı bırakan erkeklerde görüldüğünü ortaya koydu.

Araştırma, kişinin beden kitle endeksine 4 ya da 5 puan eklemesinin de, 10 yıl yaşlanmayla görülen oran kadar testosteron düşüşüne neden olduğunu gösterdi. Erkeklerde testosteron düzeyinde yaşamın her 10 yılında ortalama olarak yüzde 14.5 düşüş görülüyor.
Yayın tarihi: 17.03.2007
774
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.