Sağlık

Çok gülmeyin hasta sanırlar

Çok gülmeyin hasta sanırlar

Her şeyin olduğu gibi kahkahanın da fazlası zarar. Yerli yersiz aşırı gülmek, şarkı söylemek, sebepsiz yere coşmak ve insanlarla aşırı sohbet etmek isteği bazen bir hastalık belirtisi olabiliyor.

Tıpta 'bipolar bozukluk' olarak tanımlanan duygu durumu bozukluğunu genelde hastalar farketmiyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Önder, toplumda yüzde 1 oranında görünen 'bipolar bozukluğu' olan kişilerin toplumda çevresine neşe saçtığını ve rahatsızlığın genellikle 20'li yaşlarda ortaya çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Önder, yaşam boyunca bu rahatsızlığın birkaç kez de görülebildiğini söylerken şunları anlattı: "Sıkıntılı yaşam, atlatılan önemli psikolojik ve fiziksel hastalık sonrası da görülebilen duygu durumu bozukluğu, genetik de olabiliyor. Bipolar bozukluk geçiren kişilerin çocuklarında bu hastalığın görülme oranı yüzde 25-50 olabiliyor. Bazı hastalar ise kendini mükemmel veya ölümsüz bile zannedebiliyor. Bu rahatsızlığı olanlar, genellikle hastalığının farkında olmuyor. Aynı şekilde aileleri ve yakınları da ancak hastalık ileri safhaya geldiğinde fark ediyor."

Prof. Dr. Önder, bu tür hastalığın tedavisinde, antidepresan, duygu durumu düzenleyici ilaçlar ve psikoterapiler uyguladıklarını da bildirerek, "Hastalığın tedavisi mümkün. Ancak tedavinin ardından yineleme olasılığı, hastanın duygu durumuna bağlıdır" dedi.

Hürriyet/Kelebek
Yayın tarihi: 15.03.2004
1205
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.