Sağlık

Çocukta Sorumluluk Duygusu

Çocukta Sorumluluk Duygusu

Çocuklarda sorumluluk duygusunun erken çocukluk devresi olarak tanımlanan iki yaşından itibaren gelişmeye başladığını söyledi.

Sorumluluk duygusunun çocukların yaş, cinsiyet ve gelişim düzeyine uygun olarak yüklendiği, yüklenmek zorunda bulunduğu görevleri yerine getirmesi olduğunu belirtti.

Çocuğun, 0-6 yaş döneminde ailesinin etkisi altında olduğunu anlatan Kılıç, ``Yani, aileler, bu konuda belirleyici ve yönlendirici rol oynar. Çocuğun döküp saçacağını bile bile ona kendi başına yemek yeme fırsatı tanıma, döktüğü oyuncaklarını toplamasını bekleme, odasını ve yatağını kabullenmesini sağlama, sorumluluk alma sürecinde çocuğu cesaretlendirir`` dedi.

Kılıç, verilen basit görevleri yerine getirmeyi başaran çocuğun güven duygusunun gelişeceğini, aile içi iletişim-etkileşim sonucunda çocukta ``değerliyim`` ya da ``değersizim`` duygusunun gelişeceğini ifade etti.

Ailelerin çocuklarına, yaşlarına ve fiziksel gelişimlerine uygun sorumluluklar verip, başarmaları için desteklemeleri gerektiğini kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

``Çocuğun kendisini önemli, değerli hissetmesi kişilik gelişimi veya sosyal ilişkileri açısından önemlidir. Çocuğun kendisini değerli olarak görmesi, öncelikle yakın çevresinden kabul görmesine bağlıdır. Bu nedenle, çocuğa uygulama fırsatı tanınmalı. Dilediğince giyinen, giyisisini seçen, istediği resmi yapan, yemeğini baskısız yiyen, hareketlerine katı sınırlar getirilmeyen, kişiliğine saygı gösterildiğini fark eden ve kendini özgürce ifade edebilen çocuk, (bendeğerliyim) diye düşünür.
Bu da onu başarılara ve yeni atılımlara, dolayısıyla sorumluluk almaya yönlendirir. Çocuğa, kendine yetmeyi ve kendini yönetmeyi öğretmek gerekir. Ona özgür ortam hazırlanmalı, ayakları üzerinde durmayı, kendi kanatlarıyla uçmak öğretilmeli. Çocuğun tercihleri engellenmemeli, sorumluluk alanlarında çabalarına saygı gösterip, kendi başına düşünüp sorunları çözmesi sağlanmalı.``
Yayın tarihi: 20.12.2002
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.