Sağlık

Çocuklukta yanlış beslenme, kalp ve şeker hastası yapıyor

Çocuklukta yanlış beslenme, kalp ve şeker hastası yapıyor

ABD'de çocuklar üzerinde yapılan araştırma, çok yemek yiyen ve az hareket eden çocuklarda, şeker ve kalp hastalığı riskinin yüksek olduğunu gösterdi.

Amerikan Kalp Derneği'nin bir toplantısında sunulan araştırmada, çocuklarda görülen aşırı şişmanlığın özellikle Batı toplumlarında, geleceğin yetişkinleri için önemli bir tehdit olduğu vurgulandı.

BBC'nin internet sitesinde yer alan araştırmada, araştırmaya konu olan çocukların büyük bölümünün aşırı şişman olduğu, ayrıca tansiyonlarının yüksek ve kolesterollerinin tehlikeli seviyelerde olduğu tespit edildi. Uzmanlar, yetişkinlerde bu belirtilerin bir arada görülmesinin, kalp ve şeker hastalığıyla bağlantılı olan "metabolik sendrom"a yol açtığını belirtiyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Prof. Joanne Harrell, araştırma kapsamında, Kuzey Carolina'nın kırsal bölgesinde yaşayan 8-17 yaş arasındaki 3000 çocuğun incelendiğini, çocukların çoğunda şeker ve kalp hastalığı riskini gösteren belirtiler bulduklarını söyledi. Araştırma sonucunda, çocukların yüzde 42'sinin kolesterol, 4 çocuktan 1'inin aşırı kilo sorunu olduğu, yüzde 16'sının ise kanında yüksek oranda ensülin bulunduğu tespit edildi.

Sonuçların endişe verici olduğunu söyleyen Prof. Harrell, "Çocukların birçoğunda en azından Tip 2 diyabet ya da kalp hastalığı gelişebilir" dedi.
Yayın tarihi: 12.11.2003
668
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.