Sağlık

Çocukların astımla mücadelesinde yeni bir tedavi

Çocukların astımla mücadelesinde yeni bir tedavi

Astımlı çocukların nefes alamadığını gören ebeveynlerin elinden, çocukları için yapabilecek pek bir şey gelmediğini bilmeleri oldukça can sıkıcı bir durum. Ancak artık, çocukları iyileştirirken ebeveynleri rahatlatan yeni bir tedavi umudu var!

Çocukluk çağının en yaygın kronik hastalığı olan astım, 1980 ile 1994 yılları arasında 4 yaş ve altındaki çocuklarda % 160 artış göstermiştir.

Astım, her yaşta görülebilen; önemli ekonomik kayba yol açan bir toplum sağlığı sorunu. Anne babalar, gözlerinden bile sakındıkları çocuklarını küçük yaşlardan, hatta bebeklikten itibaren, sağlıklı yaşama hazırlamakla yükümlü. Ancak bunu gerçekleştirebilmeleri için, öncelikle yetişkinlerin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.

Şimdi astımlı çocuklar için yeni bir tedavi umudu doğuyor. Montelukast etken maddeli astım ilacının 4 mg'lık bebek dozu, tedavide hem hastalara hem de ebeveynlere kolaylık sağlıyor.

İlaçla ilgili yapılan çalışmaları da inceleyen Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi Pittsburg Çocuk Hastanesi'nde görev yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. David Peter Skooner, montelukast 4 mg. ile ilgili şunları söylüyor:

"Bugün okul öncesi çağda astımlı çocukların tedavisinde, medikal anlamda, çok önemli bir yenilik söz konusudur. Bu yenilik, günde tek doz, oral yolla alınan bir tedavidir. Aileler ve çocuklar için kullanım kolaylığı sunan bu tedavi, astımlı çocuğun yaşam kalitesini yükseltmektedir.

İst. Tıp Fak. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Allerji ve Akciğer Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. S. Ülker Öneş ise okul öncesi dönemdeki astımlı çocukların tedavisinde başarılı olmanın 2 koşulu olduğunu belirtiyor ve bu koşulları şöyle ifade ediyor:

- Tanıyı zamanında koymak ve en uygun tedaviyi uygulamak.
- Bugün dünyada günde tek doz kullanılan, tadı da çocukların hoşuna giden tedaviyi benimsemek.

4 mg tablet üzerine yapılan klinik çalışmalar ve uzman görüşleri de aşağıda belirtildiği gibi sıralanıyor:

· ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), 4 mg tabletleri 2-5 yaş arasındaki çocuklarda astımın önlenmesi ve kronik tedavisi için onaylamıştır.
· Astım ilacının bebek dozu ile ilgili dünya çapında yapılan klinik çalışmalar ve uzman görüşler ilacın özellikle kullanım kolaylığını ve güvenirliliğini ortaya koymaktadır.
· Küçük çocuklardaki astımın tedavisi ebeveynler için zor olabilir. 4 mg günde bir kez alınan çiğneme tableti olduğundan, astımda tedavi şeklinin karmaşıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir.
·Montelukast etken maddeli 4 mg tabletin çiğneme tableti şeklinde pazara sunulması çok küçük çocuklarda astımı tedavi etmek adına önemli bir silah sağlamaktadır.
·4 mg'ın pazara sunulması astımla her gün mücadele külfetiyle karşı karşıya kalan aileler için çözüm sağlamaya yardımcı olacaktır.
Yayın tarihi: 26.02.2003
673
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.