Sağlık

Çocukları kalabalıktan uzak tutun

Çocukları kalabalıktan uzak tutun

Gribal enfeksiyonlardan korumak için çocukları, kalabalık ortamlara sokmamak gerekiyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahri Ovalı, çocukları gribal enfeksiyonlardan korumak için kalabalık ortamlardan uzak tutmak gerektiğini söyledi.

Çocukların vücut yapıları itibariyle zayıf ve mikroplara karşı dayanıksız olduğunu vurgulayan Prof. Dr.Fahri Ovalı, üst solunum yolu hastalıklarının yetişkinlerden çocuklara daha çabuk geçtiğini belirtti.

Prof. Dr. Ovalı, sigara içiliyorsa ortamın düzgün şekilde havalandırılması gerektiğini de söyledi.

"Üç kat ince elbise giydirmek daha uygun"

Çocuklara kalın elbiseler giydirilmesinin yanlış olduğunu da belirten Prof. Dr. Ovalı, "kalın ve kaba elbiseler yerine iki, üç kat ince elbise giydirmek çocuğun hareket etmesi açısından daha uygundur. Kaba elbiselerle hareketi kısıtlanan çocuklar daha çok üşür'' dedi.

Grip aşısının zamanında yaptırılması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Ovalı, aşının en uygun döneminin eylül ekim ayları olduğunu da söyledi.
Yayın tarihi: 20.01.2005
567
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.