Sağlık

Çocukları evde bekleyen tehlikeler

Çocukları evde bekleyen tehlikeler

Her yıl bini aşkın çocuk, denetim eksikliği ve ailelerinin bilinçsizliği sonucu içtikleri temizlik maddeleri nedeniyle yaralanmalara maruz kalıyor.

'Cola şişesi içindeki çamaşır suyunu içmiş' ve benzeri sözlerle her yıl aileleri tarafından hastanelere kaldırılan bini aşkın çocuk, yemek borularında meydana gelen yanık nedeniyle yıllar sürecek tedaviye karşın, ömür boyu bu yaralanmanın izlerini taşımak zorunda kalıyor.

Gelişmiş ülkelerde neredeyse hiç görülmeyen "kostik özafagus (yemek borusu yanığı)", Türkiye'de denetim eksikliği ve en çok da ailelerin bilinçsizliği nedeniyle hala önüne geçilemeyen en önemli çocuk yaralanmaları arasında yer alıyor.

Türkiye'de her yıl bini aşkın çocuk bilmeden içtikleri yakıcı maddeler nedeniyle ağız, ağız içi ve yemek borusunda meydana gelen yanık şikayetiyle hastanelere kaldırılıyor. Sadece İzmir'de, bu tür vakalara müdahalenin yapıldığı 4 merkeze ayda 46 gibi son derece yüksek başvuru yapılırken, yaralanmalara en çok açıkta satılan ve orijinal ambalaj yerine çeşitli içeceklerin pet şişelerinde saklanan çamaşır suyu, kireç ve yağ çözücüler neden oluyor.

Bu tür maddeler, taşıdığı asit ve baz özellikleri nedeniyle yutulan bir kaç damlayla çocuğun yemek borusunun dar bölümlerinin yanmasına yol açıyor. Hastanede yiyecek hiçbir şey verilmeden başlanan 3 günlük ilk tedavinin ardından, en şanslı hastalarda bile 2 yıl süren zorlu bir tedavi ve ameliyat süreci geçiren hastalar, ruhsal sorunlarla da karşılaşıyor.

Yemek borusu yanıklarının önüne geçilmesi için açıkta temizlik maddesi satışının ortadan kaldırılması, markalı ürünlerin kapaklarının kolay açılmayacak tarzda yapılması yada ürünlerin tek kullanımlık halde satışının sağlanması ve en önemlisi bu tür maddelerin çocukların kolay ulaşabileceği yerlerde ve tanıdıkları başka kutular içinde saklanmaması gerektiği bildirildi.
Yayın tarihi: 20.01.2004
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.