Sağlık

Çocuklarda kalp hastalıkları tehlikesi

Çocuklarda kalp hastalıkları tehlikesi

Çocuklarda sık görülen bademcik iltihapları gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, tedavi edilmediği takdirde, ciddi romatizmal kalp hastalıklarına neden olabiliyor.

Dünyadaki toplam ölümlerin yüzde 25'ini kalp hastalıkları oluşturuyor. Bu da yaklaşık 12 milyon hayatın sonra ermesi demek oluyor. Bugünkü hayat ortalamasına göre, bu ölümlerin çoğunu erken yaştaki vakalar oluşturuyor. Günümüzde kalp hastalıklarının, tanısı ve tedavisi alanlarında önemli atılımlar ve gelişmeler kaydedilmesine rağmen kalp ve damar hastalıkları sıklığı ve kalp hastalıklarına bağlı maluliyet ve ölümlerin halen en üst sıralardaki yerini koruyor.

Kalp hastalıklarının sebepleri ve korunma yolları

- Özellikle, 5-15 yaş grubu çocuklarda sıklıkla görülen bademcik iltihapları gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, tedavi edilmediği taktirde, ciddi romatizmal kalp hastalıklarına neden olmakta. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tanı ve yeterli tedavisi, ilerde çocukları kalp hastalıklarından koruyacaktır.

- Sigara, kalp hastalıklarına yol açan önemli bir etkendir. Uzun süre sigara kullanımı, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına ve tüm organ kanserlerine neden olabiliyor.

- Aşırı yağlı besinler, hayvansal yağlar ve fazla kilolar, kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Bunlardan mutlaka sakınılmalı.

- Yüksek tansiyon, kalp hastalıklarının önemli nedenidir. Yüksek tansiyon tespit edildiğinde, mutlaka bir hekime başvurulmalı.

- Stresli yaşam koşulları, kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Stresli yaşamdan mutlaka sakınılması gerekir.

- Hareketsiz yaşam, kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Bunun için spor yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.
Yayın tarihi: 10.04.2004
534
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.